Paracetamol – zagrożenia dla Twojego dziecka

Większość rodziców zdaje sobie sprawę, że dozwolonymi preparatami przeciwgorączkowymi, które mogą podawać swoim dzieciom w stanach przeziębienia są paracetamol lub ibuprofen.

Dlaczego sięgamy po te leki?

Odpowiedź jest prosta – troszczymy się o dzieci i chcemy im pomóc w walce z pierwszymi objawami choroby. Godzina 2 w nocy, załzawione oczy dziecka i jego błagalny głos kierowany w stronę mamy „boli, gorąco, pomóż” stają się powodem do niepokoju. Po podaniu syropu dziecko nieco zdrowieje i uspokaja się. Sytuację w domu rodzice znów mają pod kontrolą.

Temat dawkowania i właściwego stosowania leków przeciwgorączkowych jest poruszany w Internecie na okrągło. Skupię się tutaj na innych kwestiach:

 • czy paracetamol jest bezpieczny?
 • kiedy bezwzględnie go nie stosować?
 • jak rozpoznać objawy przedawkowania?

Informacji nie trzeba daleko szukać, niektóre z nich ujawniają się po pierwszym przeanalizowaniu ulotki.

PARACETAMOL

Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, dozwolony jest u dzieci od 1 dnia życia. Bez porozumienia z lekarzem nie należy go stosować dłużej niż 3 dni. Jednocześnie, stosowanie go u dzieci poniżej 2 lat powinno się odbyć po wcześniejszej konsultacji.

Jakie paracetamol niesie zagrożenia?

CIĄŻA:

 • Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu pokazują, że paracetamol może zagrażać rozwojowi męskiego płodu, jeśli mama, będąc w ciąży, stosowała lek powyżej 1 tygodnia. Lek przeniknąwszy przez łożysko, jest w stanie tak obniżyć poziom testosteronu u dziecka, że pojawią się u niego wady rozwojowe związane z zaburzeniami płodności: nieprawidłowe ukształtowanie jąder lub ich niezstąpienie. Według oficjalnych zaleceń leczenie kobiety w ciąży paracetamolem powinno nastąpić nie wcześniej niż w 4 miesiącu ciąży.
 • Dodatkowo, istnieją badania wskazujące, że stosowanie paracetamolu w czasie ciąży zwiększa ryzyko pojawienia się u dziecka świszczącego oddechu, będącego jednym z objawów astmy. Dotychczas nie wynaleziono lepszego leku, dlatego mimo czynników ryzyka, paracetamol nadal jest pierwszym lekiem z wyboru u kobiet ciężarnych i matek karmiących.
 • Istnieją przesłanki, że paracetamol stosowany w ciąży może wywoływać u dziecka zaburzenia behawioralne i społeczne. Co do tego stwierdzenia, potrzebne są dalsze badania.

DZIECKO:

 • Organizm dziecka jest fizjologicznie lepiej przystosowany do metabolizmu paracetamolu niż organizm dorosłego. Dlaczego tak się dzieje, przeczytasz w artykule: „Dziecko to nie mały dorosły! Leczenie dzieci. Różnice w dystrybucji, metabolizmie i wydalaniu leków”. Niebezpieczeństwo ujawnienia się działań niepożądanych po zażyciu paracetamolu następuje wtedy, gdy z jakiegoś powodu dziecko cierpi na niewydolność wątroby. Organizm, nie mając odpowiednich enzymów, nie może rozłożyć i wydalić leku. Wtedy kumuluje go we krwi.
 • Podawanie dzieciom paracetamolu może stanowić czynnik ryzyka rozwoju astmy i chorób alergicznych: pokrzywki, rumienia, stanów zapalnych skóry.
 • W bardzo rzadkich przypadkach (1 na 10 000) paracetamol zmniejsza liczbę płytek krwi i leukocytów oraz powoduje niedokrwistość.
 • Niektóre syropy z paracetamolem zawierają pirosiarczyn sodu, który w rzadkich przypadkach może wywoływać ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli. Z kolei czerwień koszenilowa (czerwony barwnik) indukuje reakcje alergiczne. Jeśli zauważyliśmy, że dziecko jest silnym alergikiem, warto zrezygnować z kolorowych, smakowych syropów. Wyrządzą one więcej szkody niż pożytku.

Paracetamolu nie wolno podawać dzieciom, które:

 • cierpią na ciężką niewydolność wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby,
 • chorują na ciężką niewydolność nerek,
 • mają stwierdzoną astmę, cukrzycę lub zaburzenia ze strony układu krwiotwórczego,
 • są bardzo niedożywione.

Przedawkowanie paracetamolu:

Chociaż istnieje przekonanie, że paracetamol jest najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym, to właśnie z jego powodu notuje się najwięcej przypadków przedawkowań. Na szczęście ze względu na specyficzny metabolizm u dzieci istnieje 6-krotnie mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia wątroby niż u osób dorosłych. Co więcej, spożycie przez dzieci większych ilości zdarza się rzadko. Tabletki z paracetamolem są zbyt duże, a syropy za słodkie.

„Ciężkie zatrucie może wystąpić u dzieci po zażyciu 200 mg paracetamolu/kg masy ciała. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin takie objawy, jak: nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo rozwijającego się powoli ciężkiego uszkodzenia wątroby, objawiającego się uczuciem rozpierania w nadbrzuszu, nudnościami i żółtaczką. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej opieki medycznej. Jeśli od momentu przyjęcia paracetamolu nie minęła godzina, należy sprowokować wymioty i podać węgiel aktywowany.”
Informacja zaczerpnięta z ulotki zawiesiny Paracetamol Hasco

Gdy podejrzewamy, że dziecko miało przypadkowy dostęp do leku i go spożyło, należy sprowokować wymioty, podać węgiel aktywowany i pilnie zwrócić się o pomoc medyczną. Leczenie szpitalne przedawkowania polega na podaniu odtrutki – acetylocysteiny.

Czy te zagrożenia i działania niepożądane paracetamolu mogą pojawić się u Twojego dziecka?

MOGĄ, ALE NIE MUSZĄ.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo leków nie jest tak absolutne, jak wmawiają nam reklamy, więc nie podawaj ich bez istotnego powodu. Wykazano, że podwyższona temperatura ciała (do około 38,5°C) skraca czas trwania choroby i pobudza układ odpornościowy do walki. Jeżeli Twoje dziecko w miarę spokojnie znosi gorączkę i w przeszłości nie występowały u niego epizody drgawek gorączkowych, nie spiesz się z podawaniem leków obniżających gorączkę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 1. Mama Bartka 21 lutego 2017 o 14:47

  Lepiej nie przesadzać z lekami. Swojemu dziecku podaję paracetamol, ale tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o nawadnianiu w czasie gorączki.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 23 lutego 2017 o 21:09

   Zgadzam się z Panią w 100%. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 2. Ola 21 lutego 2017 o 18:57

  U nas paracetamol przestał działać. Od razu podajemy dziecku ibuprofen. Zastanowiły mnie badania paracetamolu u kobiet w ciąży. Wychodzi na to, że może być dużo skutków ubocznych. A lekarze tak pieją, że no-spa i paracetamol są takie bezpieczne w ciąży.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 23 lutego 2017 o 21:08

   Olu, każdy lek może być również trucizną – wszystko zależy od dawki i ogólnych predyspozycji danej osoby. Z paracetamolem należy uważać i zażywać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Nie chcielibyśmy, aby skutki działania leków przenosiły się na dzieci, które mamusie noszą w brzuchu.
   W kwestii ibuprofenu, to zauważyłam, że niektóre maluszki lepiej na niego reagują niż na paracetamol. Proszę tylko pamiętać, że nie należy go podawać, gdy dziecko jest silnie odwodnione (groźba uszkodzenia nerek) oraz gdy podejrzewamy u dziecka ospę.

   Odpowiedz
 3. cudowneipozyteczne 23 marca 2017 o 22:23

  Paracetamol swoją drogą. Szkoda, że lekarze w ogóle tak bezmyślnie i w takich dawkach przepisują dzieciakom różne leki…

  Odpowiedz
 4. Sylwia 24 marca 2017 o 09:11

  Ja rzeczywiście czekam, aż temperatura nie wzroście powyżej 38,5 dopiero wówczas podaje jakiś lek. Trochę ciężko tak patrzeć na dziecko z 38 stopni i nie podawać mu leku, ale sama widzę że wówczas jest spokojniejsze i odpoczywa, a jak podam coś na zbicie gorączki to biega i szaleje i organizm nie ma jak odpocząć.

  Odpowiedz
 5. Małgorzata 24 marca 2017 o 21:09

  Leki przeciwbólowe to dla mnie zło konieczne. Dziecku podaję tylko w wyjątkowych sytuacjach.
  Zadziwia mnie niestety brak odpowiednich informacji przekazywanych przez lekarzy.

  Odpowiedz
 6. Monika (mama na całego) 27 lipca 2017 o 13:51

  Zastanawiam się w takim razie, co można podać dziecku? Mój sześcioletni synek cierpi na nocne bóle nóg, spowodowane prawdopodobnie szybkim rośnięciem. Podaję mu Apap i dzięki temu śpimy. Jeśli nie paracetamol – to co?

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 28 lipca 2017 o 07:04

   Witaj Moniko, bardzo Wam współczuję. Domyślam się, że synek bardzo cierpi z powodu przewlekłego bólu nóg. Słusznie, że artykuł zapalił w Tobie czerwoną lampkę i masz ochotę odstawić paracetamol. Ja też jestem za tym, żeby stosować jak najmniej leków, zwłaszcza u dzieci. Tylko gdy nas – dorosłych przykładowo boli ząb, to damy radę bezczynnie siedzieć? Wątpię. Od razu sięgamy po tabletkę. Dzieci są wyjątkowo wrażliwe na ból i nie jestem za tym, aby je katować. Stosuj paracetamol, bo spośród leków przeciwbólowych jest on jednak najbezpieczniejszy. Dzieci lepiej sobie radzą z jego metabolizmem niż dorośli. O ile to możliwe, stosuj jak najmniejsze dawki. Aby ulżyć w bólu, możesz wprowadzić masaże i dystraktory (czyli rozpraszacze), aby synek nie skupiał się na bólu. Do tego można zaliczyć czytanie książki przed snem lub słuchanie muzyki.

   Odpowiedz
 7. Joanna 27 lipca 2017 o 18:10

  Staram się unikać jakichkolwiek lekarstw, nawet witamin. Pomagają w nagłych przypadkach, ale uważam, że są nadużywane.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 28 lipca 2017 o 07:08

   Joanno, zgadzam się z Tobą. Nadużywamy leki i to widać w statystykach. Polacy są w czołówce Europy, jeśli chodzi o zażywanie leków przeciwbólowych.

   Odpowiedz
 8. mp 12 listopada 2017 o 08:00

  Dzień dobry, ciekawią mnie publikacje, z których Pani korzysta, pisząc artykuł, zwłaszcza przy paracetamolu.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Karol 23 stycznia 2018 o 19:36

  Doskonale opisany temat. Ciekawi mnie więcej informacji na ten temat. Pozdrawiam autora.

  Odpowiedz
 10. Sylwia 8 listopada 2018 o 20:37

  Również jestem farmaceutką, ale dopiero, kiedy zostałam mamą zdałam sobie sprawę, z jak wieloma pytaniami muszą się zmierzyć młodzi rodzice. Dziś dziecko minutę po podaniu czopka z paracetamolem zrobiło kupkę. Czopka ani śladu. Zgłupiałam. Czopki rozpuszczają się ekspresowo, więc pewnie się rozpuścił i został wydalony. Ale pewnie coś tam się wchłonęło. Tylko w jakim odsetku? Niestety, nawet jako profesjonalistka nie dotarłam do informacji o szybkości wchłaniania, jedynie o czasie, po jakim osiągane jest stężenie max. Akurat w moim przypadku podejrzewam, że mogę podać drugi. Ale po 10 minutach już miałabym wątpliwość, czy nie przedawkuję. Jaka jest Twoja opinia?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.