Bardzo bolesne miesiączki – jak złagodzić bóle miesiączkowe? Skąpe i obfite miesiączki

bolesne miesiączki

8 marca już za nami. My, kobiety, w tym dniu mogłyśmy poczuć się adorowane, piękne i docenione. Mam nadzieję, że w wazonie każdej z Was znalazły się śliczne kwiaty, a obok pudełko czekoladek. Zasługujemy na takie prezenty (i nie tylko raz w roku!), bo na co dzień życie stawia przed nami wiele wyzwań i niedogodności, jak bardzo bolesne miesiączki. Miesiączka jest ważnym fizjologicznym zjawiskiem w organizmie kobiety. Cykliczne zmiany hormonalne, które po raz pierwszy pojawiają się w wieku 11-14 lat, pozwalają nam później zostać mamami. Panie, które nigdy nie miały problemu z miesiączką, to prawdziwe szczęściary. Zakładam, że skoro czytasz ten wpis, do tych szczęściar nie należysz. Nie martw się, spróbujemy temu zaradzić – w artykule poznasz skuteczne, ziołowe sposoby na bóle miesiączkowe.

Dlaczego mamy bardzo bolesne miesiączki?

Ból jest często sygnałem ostrzegawczym, mówiącym: „coś nie tak dzieje się z Twoim ciałem”. Zażycie tabletki przeciwbólowej nie likwiduje problemu, bo chociaż przynosi odrobinę ulgi, ból i związana z nim dolegliwość znowu wraca za miesiąc. Brak regularności, uczucie bólu brzucha, zbyt obfite lub skąpe miesiączki według ludowej medycyny nie są czymś normalnym. Teraz od nas zależy, czy poświęcimy trochę czasu na rozwiązanie tych problemów, czy z wygody sięgniemy po tabletki.

Bolesna miesiączka? O pierwotnym zespole bolesnego miesiączkowania

Występuje on przeważnie u młodych kobiet mających regularne cykle owulacyjne.
U podłoża tych dolegliwości kobiecych leży nadmierna czynność skurczowa macicy oraz zaburzenia w jej ukrwieniu. Mięsień macicy posiada zdolność do samoistnych skurczów, różniących się w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego. To, w jakim nasileniu występują te skurcze, jest zwykle kwestią indywidualną. Silne skurcze powodują ucisk naczyń macicznych, a to prowadzi do niedokrwienia narządu i nieznośnego bólu menstruacyjnego.
Dodatkowo, niektóre z kobiet mają tendencję do nadmiernej produkcji prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za uczucie bólu.

Bolesna miesiączka? O wtórnym zespole bolesnego miesiączkowania

Występuje rzadziej i zazwyczaj jest wynikiem patologicznych zmian nabytych. Wśród przyczyn można wyróżnić: endometriozę, mięśniaki macicy, przewlekłe stany zapalne miednicy mniejszej, stenozę szyjki macicy, polipy endometrialne oraz wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne i czynnościowe narządu rodnego.

Przystępując do ziołowego leczenia dolegliwości menstruacyjnych, sugeruję, abyś:

 • profilaktycznie wykonała badania, które powiedzą, czy nie masz zaawansowanych problemów hormonalnych,
 • zrezygnowała z jedzenia jajek pochodzących z farm hodowlanych i zastąpiła je jajkami wiejskimi. W hodowlach kur do karmy dodaje się hormony. Skutkiem tego są nieregularne/obfite/bolesne miesiączki,
 • ograniczyła stres, stosując techniki relaksacyjne.

Zioła i leki pochodzenia roślinnego dają dużą szansę na przywrócenie zaburzonej równowagi organizmu. Podawanie leków hormonalnych młodym dziewczynom jest nierozsądne – warto zacząć od naturalnych sposobów. Przez wiele osób praktyki naturalne są postrzegane jako mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne, co oznacza, że dają mniej działań niepożądanych. Ponadto, ziołolecznictwo skupia się na całym organizmie, a nie tylko na pojedynczym objawie. A bólom miesiączkowym przecież towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, naczyniowego i nerwowego: boli nas głowa, występują nudności, wymioty, biegunka, rozdrażnienie i wahania nastrojów. Bolesne miesiączkowanie jest poprzedzone zespołem napięcia przedmiesiączkowego charakteryzującego się obrzękami, bólami piersi, obniżeniem nastroju lub wzmożoną pobudliwością.

bolesne miesiączki

Jak złagodzić bóle miesiączkowe?

Poniżej przedstawiam mieszanki ziołowe, które zostały opracowane przez księdza Andrzeja Klimuszko. Korzystałam również ze wskazówek dr Jadwigi Górnickiej oraz ojca Grzegorza Sroki. Właściwości pojedynczych ziół znajdziesz w ostatnim akapicie artykułu. Proszę, wybierz tę mieszankę, która odnosi się do Twojej aktualnej sytuacji zdrowotnej.

Jako potwierdzenie skuteczności poniższych mieszanek opowiem historię mojej znajomej. Miała ona nieszczęście doświadczać bardzo bolesne miesiączki, gdzie przez pierwsze dni nie mogła ruszać się z łóżka. Certyfikowana zielarka z Białegostoku zaleciła jej stosowanie mieszanki 3 razy dziennie, codziennie. Moja znajoma już po pierwszym miesiącu odczuła różnicę. Kontynuowała terapię przez kolejne 2 miesiące, a teraz pije mieszankę tylko przed i w czasie okresu. Żadnych tabletek przeciwbólowych i żadnej No-spy! Może historia brzmi niewiarygodnie, ale zioła naprawdę czynią cuda. Zielarka zleciła mojej znajomej indywidualne dawkowanie, natomiast poniżej przedstawiam takie, które znalazłam w literaturze.

Składniki kupuje się w sklepach zielarskich lub aptekach, a następnie wszystkie ze sobą miesza w dużym pojemniku. Na rynku są do kupienia również gotowe mieszanki – ich raczej nie polecam, gdyż nie mamy pełnej kontroli nad składem i jakością ziół.

Tylko bolesne miesiączki

Rp.
Kwiat ślazu
Kwiat jasnoty białej
Liść mięty pieprzowej
Liść melisy
Liść pokrzywy
Kwiat wrzosu
Kwiat nagietka
Koszyczki rumianku
Ziele krwawnika
Ziele dziurawca
Liść szałwii
D.S. Wszystkie składniki zakupić w ilości 50 g i zrobić mieszankę ziołową. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut, a na końcu przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu na 3 dni przed spodziewaną miesiączką i w czasie jej trwania.

Skąpe i bolesne miesiączki

Zmniejszenie/zatrzymanie miesiączki może być spowodowane przez różne czynniki przejściowe, jak stres, intensywne emocje, niedożywienie, intensywny wysiłek czy stwierdzone problemy z tarczycą.
Skąpe miesiączkowanie niezwykle często występuje u dziewcząt dojrzewających, które chcąc sprostać dzisiejszym kanonom mody, intensywnie się odchudzają. Powoduje to nieregularność lub wręcz ustanie miesiączkowania.

Rp.
Ziele krwawnika
Owoc kminku
Ziele srebrnika
Liść melisy
Korzeń kozłka
Liść ruty
Koszyczki rumianku
Liść szałwii
Kłącze tataraku
D.S. Wszystkie składniki zakupić w ilości 50 g i zrobić mieszankę ziołową. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut, a na końcu przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu na 3 dni przed spodziewaną miesiączką i w czasie jej trwania.

Obfite i bolesne miesiączki

Rp.
Kłącze pięciornika
Liść mięty pieprzowej
Liść melisy
Korzeń kozłka
Ziele jemioły
Ziele krwawnika
Ziele tasznika
Ziele srebrnika
Koszyczki rumianku
D.S. Wszystkie składniki zakupić w ilości 50 g i zrobić mieszankę ziołową. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut, a na końcu przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu na 3 dni przed spodziewaną miesiączką i w czasie jej trwania.

bolesne miesiączki

Właściwości poszczególnych ziół w dolegliwościach ginekologicznych:

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) – wyciąg wodny dzięki obecności flawonoidów działa rozkurczająco, a składniki olejku i garbników wywierają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Jasnota biała (Lamium album) – działa przeciwzapalnie, zwiększa wydzielanie śluzu oraz hamuje mikrokrwawienia z narządów rodnych. Wskazaniem do stosowania tej rośliny są: nadmierne krwawienia miesiączkowe, niewielkie krwawienia maciczne, niespecyficzne białe upławy, a także stany zapalne pochwy i szyjki macicy.

Jemioła pospolita (Viscum album) – działa przeciwskurczowo i przeciwkrwotocznie, również w krwawieniach z narządów wewnętrznych. Przyspiesza przemianę materii i reguluje ciśnienie krwi. Można jej używać przy nadmiernym miesiączkowaniu i innych krwawieniach.

Kminek zwyczajny (Carum carvi) – badania dowiodły, że kminek posiada dobroczynne działanie na skurcze jelit i wzdęcia. Dzięki właściwościom rozkurczającym łagodzi skurcze miesiączkowe. Działa też silnie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo (aktywność olejku kminkowego jest silniejsza od nystatyny!).

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – podobnie jak melisa, jest środkiem uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Rozkurcza mięśnie gładkie, łagodzi napięcie nerwowe i związane z nim bóle głowy.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) – uważany jest za skuteczne zioło w bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniu. Obok owoców niepokalanka pieprzowego (Vitex Agnus castus) jest często wykorzystywany w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Krwawnik wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne i rozkurczające. Zewnętrznie ziele krwawnika używane jest w stanach zapalnych pochwy. Najczęściej w stosuje się go w mieszankach z nagietkiem i rumiankiem.

Melisa lekarska (Melissa officinalis) – jest jednym z najpopularniejszych ziół. Działa uspokajająco i rozkurczająco. Picie naparów z melisy polecane jest przy występowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) – chociaż znamy ją głównie z dobroczynnego działania na układ trawienny, leczy również dolegliwości kobiece. Działa odprężająco i rozkurczająco.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) – po podaniu doustnym działa przeciwzapalnie i łagodnie rozkurczająco na narządy rodne. Zastosowana zewnętrznie maść lub nalewka może być stosowana w zapaleniach pochwy, pomocniczo w rzęsistkowicy i postępującym zaniku nabłonka pochwy.

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta) – ma działanie ściągające, przez co zmniejsza obrzęk i stan zapalny układu płciowego.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) – wspominamy ją z dzieciństwa jako „zielsko, które parzyło”, ale medycyna odnalazła w niej znacznie więcej właściwości. Uzupełnia niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza żelaza przy obfitym miesiączkowaniu), obniża cukier we krwi, oczyszcza organizm z toksyn, działa przeciwkrwotocznie i wzmacniająco na włosy. Działa także moczopędnie i przeciwzapalnie na przewód pokarmowy.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) – działa rozkurczowo i łagodnie uspokajająco. Zewnętrznie napary z surowca działają przeciwzapalnie. Stosowane są do irygacji i tamponowania przy upławach i stanach zapalnych pochwy, nadżerkach szyjki macicy, do obmywania zewnętrznych narządów płciowych i odbytu.

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) – zawarte w niej związki czynne działają rozkurczająco i słabo uspokajająco. Surowiec polecany jest w stanach skurczowych dróg żółciowych i pomocniczo w leczeniu skąpych miesiączek i nieszczelnych naczyń krwionośnych. Ruty nie wolno podawać kobietom w ciąży, gdyż grozi to poronieniem!

Srebrnik pospolity, Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) – jest wskazany przy bolesnych skurczach brzucha. W ginekologii stosuje się go przeciw nadmiernym krwawieniom oraz podczas bolesnych miesiączek, gdyż napar z ziela działa przeciwbólowo.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) – zewnętrznie wyciągi z liści szałwii stosowane są do płukania gardła w stanach zapalnych jamy ustnej oraz do okładów i kąpieli przy nadmiernej potliwości. Pita w postaci naparu reguluje menstruację i menopauzę, a także łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego.

Ślaz/Malwa czarna (Althaea rosea) – jako środek działający słabo estrogennie polecany jest przy bolesnej lub skąpej menstruacji u bardzo młodych i szczupłych dziewcząt. Zmniejsza także stany zapalne i działa powlekająco.

Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris) – wyciągi z ziela działają przeciwkrwotocznie. Stosuje się je przede wszystkim przy bolesnych, obfitych i przedłużających się krwawieniach menstruacyjnych, pomocniczo w krwawieniach macicznych i napięciu przedmiesiączkowym.

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) – zawarte w kłączach gorycze poprawiają procesy trawienia i przyswajania pokarmów oraz rozkurczają drogi żółciowe i moczowe. Olejek eteryczny zawarty w kłączu działa uspokajająco i wzmacniająco. Surowcowi można również przypisać właściwości przeciwbólowe, dzięki czemu łagodzi bóle menstruacyjne.

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) – surowiec działa moczopędnie, nieznacznie rozkurczowo i bakteriobójczo na drogi moczowe. Hamuje także rozwój flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i zmniejsza jego stan zapalny. Napary z wrzosu podaje się w nieżytach żołądka i jelit.

Potrzeba kilku miesięcy nim stosowane mieszanki ziołowe przyniosą odczuwalne efekty. Na wypadek bardzo silnego bólu miesiączkowego, warto mieć awaryjnie przygotowane leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

A Ty – stosujesz zioła?
Jakie są Twoje sposoby na bóle miesiączkowe?

Bibliografia:
1. G. Mrugacz, C. Grygoruk, P. Sieczyński: „Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania”. DEV. PERIOD MED., 2013, XVII, 1, 8589
2. Ks. A. Klimuszko: „Ziołolecznictwo Cz. III”. Powrót do Natury – Katolickie publikacje, Gdańsk
3. E. Lamer-Zarawska: „Fitoterapia i leki roślinne”. Warszawa 2007
4. I. Matławska: „Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji”. Wyd. 3, Poznań 2008
5. A. Skarżyński: „Zioła czynią cuda”. Warszawa 1994
6. J. Górnicka: „Na zdrowie. Porady dr Górnickiej”. Warszawa 200

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 1. Karola 14 marca 2017 o 19:12

  Zwykle na takie bóle wybieram termofor bo nieco odpręża brzuszek. W czasie okresu nie wykonuję intensywnych czynności, a gdy naprawdę zaczyna boleć to wspomagam się No-spą max. Dobry artykuł! Spróbuję się zmobilizować i pić pierwszą mieszankę. To właśnie tą piła twoja znajoma tak?

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 14 marca 2017 o 19:23

   Witaj Karolo, właśnie pierwszą mieszankę piła moja znajoma. Niesamowicie ją zachwala, a przepis rozdała wszystkim potrzebującym koleżankom. Termofor na rozluźnienie mięśni jest bardzo dobrym pomysłem, a No-spa brana doraźnie należy do bezpiecznych leków. Dużo zdrówka!

   Odpowiedz
 2. Martunia 14 marca 2017 o 19:16

  Też korzystam z porad dr Górnickiej 🙂 Kupiłam w aptece alkoholowy wyciąg z nagietka i jakby jest trochę lepiej. Jak skończę buteleczkę, to przerzucę się na którąś mieszankę.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 14 marca 2017 o 19:26

   Mam kilka książek dr Górnickiej i bardzo cenię jej wiedzę. Nagietek jest cudownym ziołem, które łagodzi bóle menstruacyjne. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 3. A'la lekowy potwór 14 marca 2017 o 19:19

  Odkąd pamiętam zawsze mam bardzo bolesny okres. Pierwszego dnia nie jestem w stanie wytrzymać i zawsze biorę tabletki przeciwbólowe.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 14 marca 2017 o 20:42

   Bardzo Ci współczuję. Proszę, uważaj, aby nie łykać tabletek przeciwbólowych na głodny żołądek.

   Odpowiedz
 4. Gotowaniepatki 16 marca 2017 o 13:06

  Super pomocny i interesujący artykuł.

  Odpowiedz
 5. Dżo FlamingBlog 16 marca 2017 o 14:10

  Bardzo wyczerpujący artykuł. Zgodzę sie, ze najpierw powinno sie wykonać jakies badania. Zioła, choć naturalne, czasem mogą byc niebezpieczne. Uczyłam sie o nich na studiach. Co do dziurawca, odradzam stosowanie go pozna wiosna, latem i wczesna jesienią, kiedy słońce mocno operuje. Roślina ta jest fotouczulajaca – pod wpływem promieni słonecznych może wywołać w organizmie silne reakcje alergiczne, m.in. „Poparzenia” skóry. ????

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 19 marca 2017 o 21:21

   Witaj! Zgadzam się, że do dziurawca należy podchodzić ze szczególną ostrożnością. W czasie jego stosowania warto ograniczyć nadmierne letnie spacery i zabiegi w solarium. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 6. Nina 27 marca 2017 o 08:11

  Żadko stosuje leki, rumianek, mieta to u mnie podstawa, a termofor gdy bardziej boli.

  Odpowiedz
 7. Daria 20 grudnia 2017 o 19:35

  A czy można łączyć nospę z ibupromem? stosuję to połączenie kiedy naprawdę nie mogę wytrzymać, bo nic innego na mnie nie działa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.

zBLOGowani.pl