RZUCANIE PALENIA – czy nikotynowe gumy do żucia, spray’e i plastry są skuteczne?

rzucanie-palenia

Nałogi stały się plagą naszych czasów. Jednym z najpowszechniejszych jest palenie papierosów. Wielu moich znajomych dręczonych przez ten niewdzięczny nałóg, chciałoby w końcu z niego zrezygnować – nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Portfel palacza biednieje każdego miesiąca, a objawy w postaci chorób zębów, nieprzyjemnego kaszlu, ziemistej cery, a w końcu nowotworów dadzą po sobie znać po wielu latach i będą zgubne w skutkach. rzucanie palenia

Jak zerwać z trudnym nałogiem nikotynowym?

Wraz z początkiem tygodnia, kolejnym miesiącem lub noworocznymi postanowieniami większość palaczy ma ambitne plany, ale niestety, nie dotrzymuje złożonych sobie obietnic i wcześniej czy później wraca do nałogu. Najczęściej słyszanymi argumentami są stwierdzenia, że: „palenie jest przyjemne” oraz „uspokaja i pozwala się zrelaksować”. Często padają też słowa, że „palenie poprawia koncentrację”.

Co na ten temat mówi medycyna?

Obalmy mit, że nikotyna uspokaja. Dużą rolę w kwestii uspokojenia spełnia czynnik psychologiczny kojarzony z powtarzaną czynnością ciała. Nikotyna, wręcz przeciwnie, jest substancją pobudzającą. Przyczynia się do pobudzenia organizmu i podwyższenia ciśnienia tętniczego. Regularne drażnienie receptorów nikotynowych sprawia, że osoba paląca uzależnia się od efektów działania tej substancji. Satysfakcjonujący poziom samopoczucia doświadcza dopiero wtedy, gdy dostarczy organizmowi kolejną dawkę nikotyny – czyli po raz kolejny sięgnie po papierosa.

Co w zakresie rzucania palenia oferuje apteka?

Farmaceuta może zaproponować BEZ RECEPTY następujące grupy preparatów:
1. Nikotynowe gumy do żucia
2. Tabletki podjęzykowe i tabletki do ssania z nikotyną
3. Listki (lamelki) z nikotyną
4. Spray’e z nikotyną
5. Plastry (systemy transdermalne) zawierające nikotynę
6. Leki zawierające cytyzynę (Desmoxan, Tabex)
7. Preparaty ziołowe
Preparaty 1-5 nazywane są zbiorczo jako Nikotynowa Terapia Zastępcza.
rzucanie palenia, rzucanie palenia, rzucanie palenia
W tym artykule skupię się na Nikotynowej Terapii Zastępczej (NTZ). Została ona wprowadzona pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, a obecnie reklamy gum do żucia, spray’ów czy plastrów z nikotyną pojawiają się w prawie każdej przerwie filmowej. Na czym polega kuracja? Założeniem terapii jest dostarczanie organizmowi nikotyny w dawce kontrolowanej tak, aby zmniejszyć objawy odstawienia oraz dać palaczowi czas na zmianę swoich nawyków i naukę życia bez papierosów.

Czy Nikotynowa Terapia Zastępcza jest skuteczna?

Na podstawie przeglądu badań firm farmaceutycznych ustalono, że stosowanie NTZ, w porównaniu z jej niestosowaniem (czyli opieraniem się wyłącznie na silnej woli), 3-krotnie zwiększa szansę na długotrwałe zażegnanie palenia.
Przeczytaj: Badanie finansowane przez firmę GSK.

Rzucanie palenia – jak to wygląda w praktyce?

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z ośrodka Harvard School of Public Health pokazano, że produkty objęte nazwą jako Nikotynowa Terapia Zastępcza wcale nie są tak efektywne w działaniu, jak próbują nam wmówić ich producenci. Badanie to było finansowane m.in. przez amerykański National Cancer Institute i niesponsorowane przez firmy farmaceutyczne. W związku z tym faktem, w moim mniemaniu, wyniki można uznać za obiektywne. Publikacja ukazała się na łamach czasopisma medycznego Tobacco Control i przedstawia prospektywne badanie kohortowe, które objęło 787 dorosłych palaczy badanych na przestrzeni kilku lat (od 2001 do 2006).
Przeczytaj: Badanie Harvard School of Public Health.
Wyniki pokazały, że stosowanie NTZ wcale nie jest bardziej efektywne niż podejmowane próby rzucenia palenia bez stosowania tych środków farmakologicznych. W obu przypadkach mniej więcej 1/3 palaczy wracała do nałogu. Co więcej, badania innych autorów sugerują, że istnieje pewne ryzyko uzależnienia od nikotyny zawartej w gumach, spray’ach czy plastrach, tak samo jak od tej, która jest składnikiem papierosów.

Przyjrzyjmy się preparatom, jakie oferują osobom uzależnionym producenci NTZ:

NIKOTYNOWE GUMY DO ŻUCIA są dość powszechnie reklamowane w telewizji i dostępne w dawkach po 2 mg i 4 mg nikotyny. Kostka gumy do żucia o dawce 2 mg umożliwia osiągniecie 30% stężenia nikotyny w porównaniu do tego wchłanianego w czasie palenia przez płuca, natomiast guma 4 mg pozwala na osiągnięcie 60% tego stężenia.

rzucanie palenia

Kurację gumami zaczyna się od większych dawek, a kończy dopiero po 6-12 tygodniach, gdy liczba gum zostanie zmniejszona do 1-2 na dobę. Uwaga! W przypadku osób palących ponad 25 papierosów dziennie lub sięgających po pierwszego papierosa zaraz po przebudzeniu, kuracja trwa dłużej. Zaleca się wtedy żucie gumy co 1-2 godziny, pamiętając o odpowiednim sposobie żucia:
1. gryźć gumę powoli aż poczuje się jej mocny smak,
2. umieścić ją pomiędzy dziąsłem a policzkiem, a w chwili zaprzestania mrowienia ponownie rozgryźć,
3. naprzemienne wykonywać te czynności aż do utraty przez gumę smaku. Żuć nie dłużej niż 30 minut, gdyż po upływie tego czasu guma nie zawiera już nikotyny, więc jej wartość terapeutyczna spada do zera.
Należy mieć świadomość, że efekty działania nikotyny uwolnionej z gumy do żucia doświadcza się dopiero po około 15 minutach, podczas gdy nikotyna wchłaniana przez płuca działa szybciej, bo już po 10 sekundach.
rzucanie palenia, rzucanie palenia, rzucanie palenia
Zalety:
– brak substancji smolistych,
– lek, zatem staranne badania i kontrole preparatów,
– opóźnienie w przybieraniu masy ciała, które towarzyszy rzucaniu palenia (wyższość nad preparatami bez nikotyny),
– stopniowa rezygnacja ze swoistego rytuału – odruch kierowania papierosa do jamy ustnej zostaje zastąpiony coraz rzadszym nawykiem wkładania gumy do ust,
– różne warianty smakowe.

Wady:
– wysoka cena preparatów i długi czas trwania kuracji:

Osoby o wysokim stopniu uzależnienia za opakowanie gumy Nicorette 4 mg zawierające 105 sztuk płacą około 60 zł (cena zaokrąglona, w zależności od apteki może się różnić)
900 zł < 2700 zł
Kwota terapii jest tańsza od 6-miesięcznego nałogu palenia, ale wciąż znacząco wyższa niż ceny innych form terapii w walce z tym nałogiem (cytyzyna, leki roślinne).
Przyjmując 12 gum (1-2 co godzinę) dziennie w początkowej fazie terapii trwającej 3 miesiące pacjent zapłaci:
10 opakowań * 60 zł = 600 zł.
Po tym czasie należy zmniejszać liczbę gum o jedną dziennie co tydzień (w jednym tygodniu żuć 11 gum dziennie, w kolejny 10 gum dziennie itd.) – daje to około 5 zużytych opakowań w ciągu 3 kolejnych miesięcy:
5 opakowań * 60 zł = 300 zł.
Całkowity koszt 6-miesięcznej terapii oscyluje w granicach 900 zł.
Palacze mogą przeliczyć, ile na dłuższą metę kosztuje ich nawyk papierosowy. Wypalając paczkę papierosów dziennie w cenie 15 zł, wydają 450 zł/miesiąc, czyli 2700 zł w ciągu 6 miesięcy.

– żucie jako nieelegancka i lekceważąca czynność z punktu widzenia rozmówcy,
– trudności w mówieniu w czasie żucia gumy,
– konieczność ścisłego trzymania się schematu przyjmowania gum (co 1-2 godziny),
– względnie długi czas oczekiwania na wchłonięcie nikotyny z jamy ustnej,
– konieczność unikania napojów o kwaśnym smaku (kawa, soki, napoje bezalkoholowe) co najmniej 15 minut przed użyciem gumy – potwierdzone naukowo, że zmniejszają one wchłanianie nikotyny z błony śluzowej jamy ustnej,
– możliwe działania niepożądane: podrażnienia gardła, czkawka, zgaga, bóle głowy, konieczność zmiany dawkowania innych przyjmowanych leków, w rzadkich przypadkach uszkodzenie protezy dentystycznej,
– ryzyko uzależnienia od żucia gum z nikotyną.

TABLETKI DO SSANIA Z NIKOTYNĄ zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa oraz zwalczają dręczące objawy odstawienia. Sposób walki z nałogiem palenia odbywa się na podobnej zasadzie, jak w przypadku gum do żucia. Tabletki do ssania również występują w dawkach po 2 i 4 mg nikotyny. Tabletkę umieszcza się na języku i pozwala na jej powolne rozpuszczenie poprzez ssanie i przesuwanie jej z jednej strony jamy ustnej na drugą. W tym czasie, Drodzy Czytelnicy, konieczne jest unikanie jedzenia i picia. Zgodnie z przeznaczeniem TABLETEK PODJĘZYKOWYCH należy je umieszczać pod językiem, gdzie będą przez około 30 minut powoli się rozpuszczać i stopniowo uwalniać nikotynę do krwiobiegu.

rzucanie palenia

Czas trwania kuracji – minimum 6 tygodni; dla osób wysoce uzależnionych do 12 tygodni.
Cena opakowania – Nicorette Coolmint 4 mg, 20 sztuk – 15 zł.
Cena kuracji – porównywalna do stosowania gum do żucia.
rzucanie palenia, rzucanie palenia, rzucanie palenia
Zalety i Wady – podobne jak w przypadku kuracji gumami do żucia.

LISTKI (LAMELKI) Z NIKOTYNĄ są nowoczesną doustną formą leku. Umożliwiają wygodne zażywanie substancji leczniczych zwłaszcza osobom starszym ze względu na szybki rozpad/rozpuszczanie w jamie ustnej bez konieczności popijania wodą. Jeśli się dobrze przyjrzeć, to lamelki z nikotyną są bardzo cienkie i elastyczne. Dzięki tym właściwościom mają bardzo krótki czas rozpadu, krótszy niż 3 minuty, a w wielu przypadkach nie przekracza 30 sekund! W jaki sposób się je stosuje? Nic trudnego. Lamelkę kładzie się na języku oraz delikatnie dociska językiem do podniebienia do czasu jej rozpuszczenia. Lamelek nie należy żuć ani połykać.

rzucanie palenia

Zalety:
– szybki rozpad lamelek, tym samym szybkie dostarczenie nikotyny przez błony śluzowe jamy ustnej,
– możliwość wygodnego zażywania w pozycji leżącej oraz stosowania przez osoby starsze mające protezy,
– brak ryzyka zadławienia się w czasie przyjmowania, jak może mieć to miejsce przy gumach do żucia lub tabletkach.

Wady:
– czasem trudności w dostępności w aptece
– wysoka cena – opakowanie Niquitin 15 listków z nikotyną 2,5 mg kosztuje 20 zł,
– schemat stosowania: długi czas kuracji 6 – 12 tygodni

Stopień 1
Stopień 2Stopień 3
Tygodnie 1. do 6.
Początkowy etap leczenia
Tygodnie 7. do 9.
Etap leczenia ze zmniejszeniem dawki
Tygodnie 10. do 12.
Etap leczenia ze zmniejszeniem dawki
1 lamelka co 1-2 godziny
(łącznie 504 listki w ciągu 6 tygodni)
1 lamelka co 2-4 godziny
(łącznie około 126 listków w ciągu 3 tygodni)
1 lamelka co 4-8 godzin
(łącznie około 63 listki w ciągu 3 tygodni)

– przewidywana cena kuracji:
Palacz zużyje około 47 opakowań. Całkowita cena wynosi około 940 zł – porównywalna do gum i tabletek.
Własne przemyślenia: W listkach znajduje się 2,5 mg nikotyny – to mniej niż w gumach i tabletkach, które zawierają 4 mg. Czy z racji mniejszej dawki, palacz o wysokim stopniu uzależnienia będzie sięgać po listki częściej w ciągu dnia? Czy jedna lamelka na godzinę zaspokoi głód nikotynowy nałogowego palacza? Jeśli palacz będzie częściej sięgać po listki, wtedy całkowita cena kuracji znacząco wzrośnie.
– częste przyjmowanie lamelek (1-2 w ciągu godziny) w pierwszych 6 tygodniach kuracji,
– działania niepożądane: jak w przypadku gum i tabletek z nikotyną.

SPRAY’E NIKOTYNOWE zwalczają chęć zapalenia papierosa już po 60 sekundach od ich zastosowania. To również dość nowa forma doustna w walce z nałogiem palenia papierosów. Czytając ulotkę, aby poprawnie przyjąć pojedynczą dawkę nikotyny, należy skierować wylot pompki w stronę otwartej jamy ustnej, trzymając pojemnik możliwie jak najbliżej ust. Unikając wycelowania strumienia aerozolu na wargi, naciska się górną część dozownika i rozpyla pojedynczą dawkę. Dla zwiększenia skuteczności działania preparatu, przez kilka sekund po rozpyleniu nie należy przełykać. Nikotyna wchłania się przez cienką błonę śluzową jamy ustnej wprost do krwiobiegu, dzięki czemu działanie preparatu można uznać za szybkie i przynoszące ulgę w głodzie nikotynowym. W przypadku osób z silnym nałogiem palenia pojedyncza dawka spray’u czasem nie wystarczy. Wtedy stosuje się dwie dawki naraz, co 30 minut do 1 godziny. Należy pamiętać, by nie przekraczać 64 dawek w ciągu doby.

rzucanie palenia

Zalety:
– szybka ulga w głodzie nikotynowym – działanie już po minucie,
– odświeżenie oddechu podczas każdego zażycia smakowego spray’u.
rzucanie palenia, rzucanie palenia
Wady:
– wysoka cena – jedno opakowanie Nicorette spray 150 dawek kosztuje około 40 zł,
– długi czas trwania kuracji – 6-12 tygodni
– przewidywana cena kuracji: bardzo elastyczna; palacz może zużyć w ciągu 12 tygodni kuracji 19-22 opakowania, więc cena może oscylować 760-880 zł
– trudności w rzetelnym liczeniu zażywanych dawek, których pacjent może przyjąć nawet 64 na dobę,
– niekomfortowy sposób zażywania, jeśli osoba uzależniona chciałaby dyskretnie rzucić nałóg w pracy,
– działania niepożądane, które zdają się ustępować w czasie kuracji: bóle głowy, zaburzenia smaku, czkawka, nudności, niestrawność, pieczenie i ból śluzówki jamy ustnej, a u osób wrażliwych: reakcje alergiczne, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy lub anafilaksja.

PLASTRY ZAWIERAJĄCE NIKOTYNĘ różnią się od gum i tabletek zmianami stężenia (farmakokinetyką) nikotyny w organizmie. Po naklejeniu takiego plastra na słabo owłosioną część ciała, którą jest zazwyczaj zazwyczaj szyja lub biodro, ilość nikotyny przez 6 do 10 godzin stopniowo we krwi wzrasta. Następnie, jej stężenie osiąga poziom stacjonarny i pozostaje na stałym poziomie przez 7 do 8 godzin. Po tym czasie ulega spadkowi. Co jest niezwykle wygodne, plaster aplikuje się raz dziennie – zaraz po przebudzeniu. Osoby decydujące się na tę formę terapii powinny stosować się zaleceń określonego producenta i naklejać plastry ściśle według harmonogramu. Kurację rozpoczyna się od plastra o większej dawce nikotyny, a następnie redukuje się, stosując plastry o mniejszej zawartości substancji.

rzucanie palenia, rzucanie palenia, rzucanie palenia
Zalety:
– dyskrecja stosowania,
– wygodny schemat dawkowania – jeden plaster dziennie,
– brak efektów ubocznych ze strony jamy ustnej występujących w czasie stosowania gum do żucia i tabletek do ssania z nikotyną.
rzucanie palenia, rzucanie palenia
Wady:
– długi czas trwania – 8-10 tygodni
– schemat dawkowania:

Stopień I
Stopień II
Stopień III
pierwsze 6 tygodnikolejne 2 tygodnieostatnie 2 tygodnie
Niquitin: dawka 21 mg/24 h
lub
Nicorette: dawka 25 mg/16 h
Niquitin: dawka 14 mg/24 h
lub
Nicorette: dawka 15 mg/ 16 h
Niquitin: dawka 7 mg/24 h
lub
Nicorette: dawka 10 mg/16 h

– przewidywana cena kuracji w przypadku dużego stopnia uzależnienia:
Opakowanie (stopień I, II lub III) zawierające 7 plastrów kosztuje około 60 zł (cena może się różnić w zależności od apteki).
Na 10 tygodni terapii potrzebujemy 10 opakowań. Całkowity koszt wyniesie 600 zł.
– działania niepożądane w postaci miejscowych odczynów skórnych – częste u około 50% pacjentów, dodatkowo zawroty głowy i zmienność nastroju; związku z uwalnianiem nikotyny również w nocy obecne napady lękowe i koszmary senne,
– ryzyko odklejenia lub zamoczenia plastra w czasie użytkowania,
– w przypadku wielu pacjentów ryzyko wspierania terapii gumami do żucia lub tabletkami z nikotyną.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ośrodek Harvard School of Public Health, Nikotynowa Terapia Zastępcza nie zapewnia definitywnego rzucenia palenia. Istnieje ryzyko powrotu do nałogu, co ujawnia się w liczbie 1/3 pacjentów. Można także uzależnić się od preparatów aptecznych zawierających w swoim składzie nikotynę.
rzucanie palenia, rzucanie palenia

Nikotynowa Terapia Zastępcza, tak jak każdy detoks, wymaga ogromnej siły woli, ale odwdzięcza się dużą możliwością wyboru między różnymi preparatami. Osobom, które skorzystały z NTZ i odniosły sukces, serdecznie gratuluję. Podzielcie się w komentarzach swoją wiedzą i doświadczeniami. Osoby, którym nie udało się wygrać z nałogiem, stosując NTZ, nie powinny się poddawać. Istnieje wiele innych sposobów leczenia. Będą one przeanalizowane w innym artykule, który ukaże się niebawem.

rzucanie palenia

 1. Bartosz 21 marca 2017 o 19:34

  Czekam na kolejny artykuł, bo próbowałem rzucać palenie z gumami i skończyło się na tym, że początkowo żułem gumy, a potem jednak wróciłem do papierosów.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 21 marca 2017 o 20:03

   Bartoszu, głowa do góry! W następnym artykule skupię się na preparatach z cytyzyną, która jest w Desmoxanie i Tabexie. Z tymi preparatami wiele osób z powodzeniem rzuciło palenie.

   Odpowiedz
 2. Karolcia 21 marca 2017 o 19:35

  Świetny artykuł! Fajnie, że obiektywnie przedstawiasz badania.

  Odpowiedz
 3. Izabelka 21 marca 2017 o 20:07

  Te wszystkie wspomagacze skuteczne są tylko w jednym przypadku – palacz ma poukładane w głowie i naprawdę chce i jest zdeterminowany do rzucenia palenia. Opiera się na swojej sile woli. Bez tego nawet najlepsze preparaty mu nie pomogą.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 22 marca 2017 o 00:33

   Izabelko, to prawda. Bez silnej woli żadne preparaty nie pomogą! Apteka nie daje pacjentom ryby, ale wędkę, w postaci leków/suplementów, które ułatwiają walkę z nałogiem. Najważniejsze to przetrwać niezwykle uciążliwy, początkowy etap zrywania z nałogiem oraz ograniczyć przebywanie wśród znajomych-palaczy. Kilka miesięcy walki zaowocuje lepszym samopoczuciem i pełniejszym portfelem. Marzec to dobry miesiąc, by zacząć odkładać na wakacje. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 4. Paulina 23 marca 2017 o 12:05

  Nie pale więc temat ten mnie nie dotyczy, ale artykuł uważam za pomocny dla osób, które mają taki nałóg. 🙂

  Odpowiedz
 5. Anna 23 marca 2017 o 12:14

  O tym jak ciężko jest rzucić wiem z własnego doświadczenia – na szczęście sama nie palę, ale moi rodzice już tak i wiem jakie to jest trudne… Cały czas walczę o to, żeby chociaż próbowali coś z tym zrobić, ale tak jak piszesz, najważniejsza to silna wola, której chyba trochę im brak…

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 26 marca 2017 o 22:26

   Anno, też mam palących członków rodziny. Tyle razy im przypominam o szkodliwości palenia, że chyba mają mnie dość. Jeśli ktoś nie wykazuje chęci, nie da rady go zmusić. Ta osoba musi sama wyrazić chęć zmiany.

   Odpowiedz
 6. Iwona Siekierska 23 marca 2017 o 12:57

  Ja dzięki tabletkom do ssania rzuciłam palenie i bardzo byłam z nich zadowolona❤

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 26 marca 2017 o 22:22

   Iwono, cieszę się, że tabletki u Ciebie się sprawdziły. Gratuluję wyjścia z nałogu! Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 7. Spirulina 28 marca 2017 o 08:01

  OD 2 lat staram się nakłonić partnerkę do porzucenia tego nałogu…bezskutecznie 🙁
  Plastry nic nie dawały. Czekam na kolejny artykuł!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *