4Flex i jego składnik Fortigel – czy działają?

4Flex opinie

W końcu lato! Czas odkurzyć rower, założyć buty do biegania i wyjąć z szafy strój kąpielowy. Dla osób lubiących sport wakacje są świetną okazją do odbudowania kondycji fizycznej. Gorzej natomiast, gdy są ogromne chęci, a w stawach łupie i chrupie… 4Flex opinie

Trzeba przyznać, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest bardzo częstym schorzeniem układu ruchu. Chociaż kojarzymy ją zazwyczaj ze starszym wiekiem, to coraz częściej rozwija się także u młodych osób. Intensywne uprawianie sportu, przebyte urazy i zakażenia stawów, obciążająca szkielet otyłość oraz inne towarzyszące choroby zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tej bolesnej dolegliwości. Kiedy chrząstka w stawie nie spełnia swojej roli, ból, trzeszczenie oraz sztywność utrudniają nie tylko uprawianie sportu, ale też zwykłe codzienne funkcjonowanie.

Metod regeneracji stawów jest bardzo dużo – zarówno rehabilitacyjnych, jak i farmakologicznych. Na Pułapkach skupię się na tych drugich. Odkąd badania poddają w wątpliwość działanie preparatów z glukozaminą i chondroityną, zdecydowałam się poszukać innych suplementów. Padło na 4Flex.

4Flex jest mi szczególnie bliski. Przez 4 miesiące stosował go mój mąż po poważnej kontuzji kolana – z pozytywnym efektem. W poniższym artykule przejdziemy przez skład i działanie głównego składnika 4Flex – hydrolizatu kolagenu Fortigel. Przyjrzymy się także badaniom na zwierzętach i ludziach.

W Internecie wrze od dyskusji, który kolagen jest skuteczny – tradycyjna żelatyna, hydrolizaty kolagenu czy kolagen rybi. Mówi się, że tylko kolagen pochodzenia rybiego jest aktywny biologicznie. Więc jak to jest, że te potencjalnie nieaktywne formy kolagenu – żelatyna i hydrolizaty – niektórym osobom pomagają? Wiadomo, że leki przeciwbólowe przy bólu stawów podziałają tylko na krótką metę. Wtedy sięgamy po suplementy na regenerację chrząstki. Taka miesięczna kuracja waha się w granicach 40-200 zł, dlatego przed zakupem jakiegokolwiek preparatu warto o nim poczytać, aby na starcie nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Poniższy artykuł nie jest wpisem sponsorowanym. De facto, trzykrotnie próbowałam skontaktować się z producentem 4Flex, prosząc o samodzielne badania potwierdzające skuteczność suplementu, ale bez skutku. Nie mam dobrego zdania o firmie Valeant, ale postaram się obiektywnie ocenić ich preparat 4Flex.

Skład serii suplementów 4Flex 4Flex opinie

4Flex – hydrolizat kolagenu Fortigel + witamina C
4Flex Sport – hydrolizat kolagenu Fortigel + L-karnityna
4Flex Select – hydrolizat kolagenu Fortigel + wapń, magnez, witamina C, D, B2
4Flex Silver – hydrolizat kolagenu Fortigel + wapń, witamina D

Adnotacja własna: W preparatach zawierających witaminę D oraz wapń ewidentnie brakuje witaminy K2, która odpowiada za właściwą dystrybucję wapnia do kości.

Oprócz głównych składników, w poszczególnych suplementach znajdują się też słodziki (sukraloza), barwniki (koszenila), nośniki (dekstroza), a także substancje regulujące kwasowość (kwas cytrynowy), wypełniające (maltodekstryna) i aromaty (czarnej porzeczki, truskawkowy, cytrynowy lub pomarańczowy).

W każdym preparacie 4Flex znajduje się hydrolizat kolagenu Fortigel i to przede wszystkim jemu chcę się przyjrzeć.

Fortigel – co to jest? 4Flex opinie

Fortigel to opatentowane, specjalnie oczyszczone białko, które jest wytwarzane w wielostopniowej procedurze degradacji kolagenu pochodzenia świńskiego lub bydlęcego. Uzyskuje się w ten sposób bioaktywne peptydy kolagenowe – główny składnik 4Flex.
W artykule będę stosować określenie „hydrolizat kolagenu Fortigel”, którym posługuje się również producent. Pamiętajcie, HYDROLIZAT KOLAGENU FORTIGEL = BIOAKTYWNE PEPTYDY KOLAGENOWE, które powstały w wyniku rozpadu kolagenu świńskiego lub bydlęcego.

Rys. 1 Degradacja kolagenu wieprzowego lub wołowego jest procesem hydrolizy (czyli działaniem wody i specyficznych enzymów, które rozluźniają kolagen), dlatego FORTIGEL jest nazywany specjalnym rodzajem hydrolizatu kolagenu.

O hydrolizacie kolagenu Fortigel jest bardzo mało w języku polskim. O działaniu i badaniach można przeczytać więcej w zagranicznej literaturze. Firma Gelita wprowadziła Fortigel na rynek niemiecki, brytyjski, francuski, holenderski i szwedzki.

Badania hydrolizatu kolagenu Fortigel

Od samego początku Fortigel badano na trzech poziomach: molekularnym, zwierzęcym i ludzkim. Sprawdzano, w jakim stopniu bioaktywne peptydy kolagenowe są:

 1. wchłaniane po podaniu doustnym,
 2. jak akumulują się w chorym organie
 3. i pobudzają go do odbudowy chrząstki.

Wchłanianie hydrolizatu kolagenu Fortigel

W eksperymencie na zwierzętach wykazano, że bioaktywne peptydy kolagenowe po podaniu doustnym przenikają przez ściany przewodu pokarmowego w postaci nienaruszonych cząsteczek. Co ciekawe, w innym badaniu obejmującym myszy, którym podano radioaktywnie znakowane peptydy kolagenowe, stwierdzono, że 95% podanej doustnie dawki pojawiło się w osoczu po 12 godzinach. Jest to wynik świadczący o tym, że Fortigel bardzo dobrze się wchłania po podaniu doustnym.

Adnotacja własna: Pamiętajmy, że większość badań nad danym preparatem jest finansowanych przez jego producenta. Zawsze oczekuje on dobrych wyników, które usatysfakcjonują klienta. Badania nad Fortigel wskazują, że bioaktywne peptydy kolagenowe wchłaniają się szybko, w tym w częściowo niezmienionej formie. Z lekcji biologii wiemy, że wszystkie białka podane doustnie ulegają strawieniu do mniejszych cząsteczek - aminokwasów, które dopiero wtedy mogą być wchłonięte przez ścianę jelita. Bioaktywne peptydy kolagenowe są większymi cząstkami, zbudowanymi z wielu połączonych ze sobą aminokwasów. Zastanawiające jest zatem, jakim sposobem się wchłaniają? Patrząc na to bez zbędnej ekscytacji – można podejrzewać, że nawet jeśli owe peptydy są w całości rozkładane przez enzymy trawienne przewodu pokarmowego, to wciąż są źródłem aminokwasów, które przynoszą organizmowi korzyść - w tym poprawiają strukturę tkanki chrzęstnej.

Badania na zwierzętach 4Flex opinie

Badano myszy, w których zachodziła naturalnie postępująca choroba zwyrodnieniowa stawów. Pod analizę wzięto część ciała zwaną płaskowyżem piszczelowym kolana. Przez 3 miesiące, raz dziennie podawano tym myszom doustnie hydrolizat kolagenu Fortigel. Dla uwierzytelnienia badań, zwierzęta z grupy placebo otrzymywały albuminę. Po 3 miesiącach terapii cienkie odcinki chrząstki stawu kolanowego barwiono i analizowano pod mikroskopem. Co pokazały wyniki? A właśnie to, że doustnie podawane specyficzne peptydy kolagenowe spowolniły, a nawet powstrzymały degenerację chrząstki. Z kolei u 85% myszy pozbawionych suplementacji (czyli z grupy placebo) choroba zwyrodnieniowa stawów nadal postępowała.

W innym badaniu, kiedy chondrocyty (komórki tkanki chrzęstnej) pobierano z ramion bydła i świń, a następnie „hodowano” z hydrolizatem kolagenu FORTIGEL, to zaobserwowano, że wraz ze zwiększeniem dawki suplementu, rosła synteza kolagenu typu II i proteoglikanów, które są głównymi składnikami tkanki chrzęstnej.

Rys. 2 Skład chrząstki stawowej.

Badania na ludziach 4Flex opinie

Oprócz eksperymentów laboratoryjnych pokazujących stymulację chrząstki bydlęcej i świńskiej, badania wykazały, że ludzkie chrząstki także regenerują się pod wpływem hydrolizatu kolagenu Fortigel. W projekcie eksperymentalnym naukowcy inkubowali Fortigel z ludzkimi chrząstkami, które wcześniej pobierano z usuniętych chirurgicznie głów kości udowej. Jak wcześniej u zwierząt, tak potem również u ludzi potwierdzono pozytywny wpływ peptydów kolagenowych na tkankę chrzęstną. Synteza była tym wydajniejsza, im większa była podaż preparatu.

Warto wspomnieć, że doustna suplementacja bioaktywnych peptydów kolagenowych sięga lat 70 poprzedniego wieku. Badania kliniczne niezależnie od siebie wykonywali najpierw Krug, Goetz, a potem Oberschelp. W latach 1996-1998 naukowiec nazwiskiem Moskowitz przeprowadził prospektywne, randomizowane badanie kliniczne, obejmujące 389 pacjentów w wieku 45-80 lat, chorujących na gonartrozę – chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. W ciągu 24 tygodni uczestnicy badania otrzymywali dziennie 10 g peptydów kolagenowych lub placebo. Skuteczność terapii oceniano w oparciu o punktację bólu WOMAC, ocenę sprawności stawów oraz subiektywną ocenę pacjentów. Szczególnie w niemieckiej populacji, terapia peptydami kolagenowymi doprowadziła do istotnego statystycznie zmniejszenia bólu oraz poprawy mobilności. W subiektywnej ocenie pacjentów odnotowano znaczną poprawę wydajności stawów w porównaniu do grupy placebo.

Ponieważ większość badań koncentrowała się na subiektywnych wynikach takich jak ból, naukowiec Rippe postanowił wprowadzić w praktyce raczej odmienne podejście w badaniach klinicznych. W celu sprawdzenia zmian funkcjonowania stawów, które mogłyby być spowodowane spożyciem hydrolizatu kolagenu Fortigel, wybrał obiektywne parametry jako kliniczne punkty końcowe, takie jak siła izometryczna i izokinetyczna. Po upływie badania trwającego 14 tygodni, pacjenci otrzymujący codziennie 10 g hydrolizatu kolagenu wykazywali znaczną poprawę funkcji stawów w porównaniu do grupy placebo.

Rys. 3 Obraz mikroskopowy działania hydrolizatu kolagenu Fortigel na tkankę chrzęstną.

W 2011 roku wykonano również badanie na 1150 sportowcach. W ciągu 2 lat skontrolowano 3 kategorie sportowców:

 • 398 zawodowych piłkarzy i piłkarzy ręcznych (trening 14-18 godzin tygodniowo),
 • 397 sportowców wytrzymałościowych (trenowanie ponad 10 godzin tygodniowo),
 • 397 sportowców weekendowych (trening 4-6 godzin tygodniowo).

Wszystkie powyższe kategorie podzielono jeszcze na 2 grupy (w sumie 6 grup):

 • Jedna grupa nie otrzymała żadnej interwencji żywieniowej,
 • Druga grupa otrzymała indywidualną interwencję żywieniową w postaci peptydów kolagenowych wzbogaconych o aminokwasy BCAA i argininę (30-70 g/dobę) oraz witaminy, minerały i pierwiastki śladowe.

Badanym parametrem były: liczba urazów mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien bez kontaktu z konkurentem w ciągu 2 lat.
Wyniki: Odnotowano, że dodatkowa interwencja żywieniowa w grupie zawodowych piłkarzy obniżyła ryzyko urazów o 67%, u sportowców wytrzymałościowych o 52%, a u sportowców weekendowych o 54% w porównaniu do sportowców, u których nie zastosowano suplementacji składników odżywczych.

Badanie ryzyka urazów ścięgien, więzadeł, stawów i mięśni u sportowców
bez obecności czynników zewnętrznych (wyniki podane w %)

Tego typu badań jest bardzo dużo. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, możecie poczytać pozycje literaturowe, które uwzględniłam w bibliografii lub poszukać na własną rękę.

Fortigel – czy bezpieczny? 4Flex opinie

Producenci twierdzą, że suplementacja hydrolizatem kolagenu Fortigel jest całkowicie bezpieczna. Mój mąż po 4-miesięcznym stosowaniu 4Flex Sport nie odczuł żadnych działań niepożądanych. Spotkałam jednak w Internecie pojedyncze opinie, gdy uskarżano się na zagęszczenie krwi i obrzęki.

Trzeba przyznać, że badania kolagenu Fortigel prezentują się imponująco. Stwarzają one nowe możliwości dla osób cierpiących na zwyrodnieniową chorobę stawów. Dzięki suplementacji 4Flex Sport, mój mąż zredukował ból i trzaskanie w kontuzjowanym kolanie. W Polsce wiele osób stosujących 4Flex odczuło poprawę po dłuższej suplementacji. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny, więc to, co pomaga jednej osobie, może nie zadziałać na drugą.

A Ty, stosowałeś suplement 4Flex?
Jakie jest Twoje zdanie?

 

Bibliografia:
1. Strona internetowa suplementu 4Flex
2. Gelita.com
3. Roland W. Moskowitz: „Role of Collagen Hydrolysate in Bone and Joint Disease”

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 1. Agata Kropiewnicka 2 lipca 2017 o 14:30

  Kolejny świetny artykuł. Sama nie mam problemów ze stawami, ale ojciec ma, więc może mu kupię 4 Flex przy najbliższej okazji. Na 4 Flex się wcześniej nie decydował, bo w reklamy nie wierzy 😛 a poza tym jest dość drogi. Pozdrawiam Ciebie i męża!

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 2 lipca 2017 o 17:02

   Dziękuję Agato 🙂 Zawsze warto spróbować. Może suplement pomoże Twojemu tacie.

   Odpowiedz
 2. Kasia Lorenc 2 lipca 2017 o 14:40

  Nie stosowalam ale brzmi ciekawie moi rodzice mają problem ze stawami

  Odpowiedz
 3. Ama Nda 2 lipca 2017 o 15:26

  Bardzo ciekawy i przydatny artykuł 🙂

  Odpowiedz
 4. Agata 3 lipca 2017 o 02:00

  Przede wszystkim muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy.
  Druga sprawa, 4Flex nigdy nie brałam, ale znam osoby, które stosują i sobie chwalą. Są to osoby uprawiające bieganie.
  Jedno tylko boli, te eksperymenty na zwierzętach. Tylu mamy zwyrodnialców w więzieniach, a eksperymenty robi się na zwierzętach.

  Odpowiedz
 5. Marek Sokólski 29 lipca 2018 o 18:54

  Szanowna Pani Agnieszko, wspaniały artykuł. Kapelusz z głowy. Chciałbym wrócić po długim okresie do mojej ulubionej dyscypliny sportu tj. Badmintona. Mam jednak problemy ze stawami kolanowymi. Jestem po zawale i po bypassach. Biorę leki: Polocard, Nebilet, Tulip, i Prestarium. Czy wymienione leki mogą kolidować z 4Flex?
  Z wyrazami szacunku.
  Marek Sokólski

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 3 sierpnia 2018 o 22:32

   Dzień dobry Panie Marku,
   dziękuję za miłe słowa 🙂 4Flex ze względu na dużą zawartość białka może nieznacznie zagęszczać krew. Jest to suplement diety – nie został przebadany w przebiegu chorób towarzyszących. Pan jest osobą po zawale – w tym przypadku należy bardzo uważać. Sugerowałabym tutaj udać się do lekarza, żeby ten ocenił Pana stan i wydał ostateczną opinię. Lekarz może przepisać Panu na receptę skuteczne leki, jak Structum lub Cartexan. Może zaproponować również zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym, które będą zwiększać ilość mazi w kolanach, dzięki czemu nie będą one skrzypieć. Zastrzyki na pewno nie będą kolidować z przyjmowanymi lekami, bo działają one miejscowo. Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz
 6. Ewa 7 grudnia 2018 o 21:10

  Dzień dobry
  Mam 61 lat, jestem po artroskopii kolan, a teraz doszło złamanie dwóch kości nadgarstka z przemieszczeniem. Jaki rodzaj 4Flexu powinnam kupić, jeśli biorę Wit. D3 (2000 j.m.) z K2 (75 g )

  Odpowiedz
 7. Bartłomiej 20 stycznia 2019 o 16:03

  Witam Pani Agnieszko.
  Mam połamane kości podudzia.Jak Pani sądzi czy 4flex może pomóc w szybszym zroscie?

  Odpowiedz
 8. Beata klichowskaa 14 marca 2019 o 19:40

  Dzień dobry.
  Jestem po kolizji rowerem i mam tylne podtorebkowe pęknięcie łąkotki ,proszę mi powiedzieć czy mogę zażywać 4flex.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Dorka 1 kwietnia 2019 o 10:18

  Dzień dobry🙂Moja córka ma 30 lat i od może 2-3 mięsiecy bardzo często strzela jej w stawach. Bierze leki depakine i pernazinum. Lekarz rodzinny na razie przepisał 4 flex.C Pani o tym sądzi? Dziękuję

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.