Dziecko zwymiotowało antybiotyk – co mam zrobić?

Kiedy Twoje dziecko zwymiotowało antybiotyk, jako zatroskany rodzic stajesz twarzą w twarz z niejasną sytuacją – mam powtórzyć dawkę leku czy nie? Gdyby to było po prostu mleko, wytarłbyś mu buźkę, a swoje ubranie wrzucił do pralki. Tutaj sprawa jest poważniejsza – Twój malec jest chory, a lekarz przepisał mu antybiotyk, którego każdy mililitr jest na wagę złota.

Zasady przyjmowania antybiotyków

Może jesteś bliżej lub dalej z medycyną, ale na pewno obiło Ci się o uszy, że antybiotyki powinno się przyjmować w ściśle określonej dawce i w równych odstępach czasowych, czyli z tak zwanym „zegarkiem w ręku”. Tylko wtedy możesz u swojego malucha utrzymać stały poziom leku we krwi, który w ciągu kilku dni zwalczy zakażenie. Z antybiotykami nie ma żartów! Przez niezdrową popularność straciły one sporo na ważności i wiele osób je bagatelizuje. Jako mój czytelnik, absolutnie tego nie rób. Po skończeniu tego wpisu odsyłam Cię do artykułu: „Zanim pójdziesz do lekarza, wypróbuj te naturalne antybiotyki”. Będę Ci często powtarzać, że niewłaściwe stosowanie antybiotyków niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza dla delikatnego organizmu dziecka.

Badania wskazują, że z problemem wymiotów mamy do czynienia u dzieci do 4 roku życia. Jako rodzic powinieneś mieć świadomość, że zbyt mała dawka antybiotyku może utrudnić wyzdrowienie, natomiast zbyt duża dawka, np. (nie daj Boże) podwójna dawka antybiotyku dla dziecka, spowoduje pojawienie się toksycznych skutków ubocznych, które będą rzutowały na pracę wątroby i nerek.

W tym artykule dowiesz się:

1. Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało antybiotyk?
2. Co zrobić, gdy dziecko nie chce antybiotyku?
3. Jak podać dziecku antybiotyk, żeby nie wymiotowało?

Zatem lecimy po kolei:

Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało antybiotyk?

W literaturze jest mało informacji, które podpowiedzą, jak powinien zachować się lekarz lub rodzic, kiedy dziecko zwymiotowało antybiotyk. Badanie ankietowe wśród 76 lekarzy w szpitalu w British Columbia wykazało, że lekarze są zgodni co do tego, że dawkę leku należy powtórzyć, gdy wymioty wystąpiły w ciągu 15 minut (nawet 30 minut) od przyjęcia dawki i lekarstwo jest widoczne w wymiotach. Nie należy powtarzać dawki, gdy wymioty wystąpiły po 60 minutach, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że lek zdążył się wchłonąć. Respondenci często podkreślali, że decyzja o powtórzeniu dawkowania powinna być podjęta indywidualnie dla każdego małego pacjenta. Mają na nią wpływ rodzaj podawanego leku oraz stan zdrowia. Decyzja jest sporna, bo wybiera się pomiędzy dwiema opcjami: co jest gorsze ryzyko braku dawki czy ryzyko nadmiaru dawki?

Doktor Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie również podkreśla, że odpowiedź na pytanie „Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało po antybiotyku” nie może być jednoznaczna. Większość danych dotyczących tego zagadnienia pochodzi z badań na osobach dorosłych. U niemowląt i małych dzieci ciało jest inaczej zbudowane, jest inna szybkość procesów metabolicznych, odmienna kwasowość żołądka oraz perystaltyka przewodu pokarmowego. Zaleca się powtórzenie dawki, gdy wystąpią w czasie 15 minut, gdy chodzi o antybiotyki w formie zawiesiny.

Jeśli Twoje dziecko zwymiotowało antybiotyk, to najlepszą opcją będzie zadzwonienie do przychodni i zapytanie pediatry swojego dziecka.

Dlaczego dziecko wymiotuje po antybiotyku?

 • Wymioty mogą wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego Twojego maleństwa. Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia często ulewają.
 • Co więcej, wymioty są często konsekwencją przykrego smaku leku, którego nie akceptuje dziecko.
 • Jeśli wymioty się powtarzają, może to sugerować nadwrażliwość (uczulenie) na dany składnik lekarstwa. Jeśli wymioty występują sporadycznie, to nie ma powodu do obaw. Natomiast gdy widzisz pewną regularność, to skontaktuj się z lekarzem.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce antybiotyku? Jak podać dziecku antybiotyk, żeby nie wymiotowało?

Antybiotyki w formie zawiesiny, takie jak Klacid, Fromilid, Zinnat czy Sumamed są okropne w smaku. Będziesz musiał wykazać się sprytem, by co 12 godzin przechytrzać swoje dziecko. Jest na to kilka sposobów:

 • Zachęcaj dziecko uśmiechem, dużo chwal i przytulaj.
 • Najpierw podaj dziecku coś słodkiego na zachętę, np. miód.
 • UWAGA! Nie podawaj antybiotyku z mlekiem ani herbatą, które mogą wchodzić w interakcje z lekiem. Co więcej, wiele mam twierdzi, że pomimo podawania antybiotyku w napojach, gorzki smak nadal jest wyczuwalny. W takiej sytuacji możesz zmarnować dawkę leku.
 • Całkowitą dawkę zawiesiny rozłóż na kilka mniejszych porcji w odstępach kilku minut. Podawaj strzykawką, kierując na policzek, dzięki czemu dziecko się nie zachłyśnie. Nie wlewaj dziecku antybiotyku prosto do gardła! Przytrzymuj dziecku rączkę, aby nie wylało leku.
 • Niektóre rodzicielki twierdzą, że głodne dzieci szybciej wypijają antybiotyk. Nie kieruj się tą regułą, bo nie wszystkie antybiotyki można przyjmować na pusty żołądek! Po więcej informacji zajrzyj do artykułu: „Jak brać antybiotyk – przed, w trakcie czy po posiłku?”
 • Zapytaj swojego lekarza, czy nie możesz zamienić leku na inny, który zawiera tą samą substancję leczniczą, ale lepiej smakuje.
 • Jeśli Twoje dziecko zwymiotowało antybiotyk i nie wiesz co robić, zadzwoń do swojej przychodni i zapytaj bezpośrednio pediatrę. Jeśli Twoje dziecko nie chce antybiotyku, a Ty nie jesteś w stanie temu zaradzić, konieczny będzie antybiotyk w formie zastrzyków w szpitalu.

 

Bibliografia:
1. Jennifer G Kendrick: „Vomiting of Oral Medications by Pediatric Patients: Survey of Medication Redosing Practices”
2. Czy wymioty u dziecka po podaniu leku są wskazaniem do powtórzenia dawki?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 1. Monika, zresetowani.pl 20 grudnia 2017 o 20:16

  Dziękuje ci za ten wpis. Przydatny 🙂

  Odpowiedz
 2. Magda 21 grudnia 2017 o 15:37

  podawanie małemu dziecku lekarstw już jest często stresującą sytuacją, a co dopiero, gdy dziecko zwróci lek… bardzo przydatny tekst. Warto to wiedzieć, zanim nastąpi takie zdarzenie.

  Odpowiedz
 3. sandra 21 grudnia 2017 o 16:17

  uf na szczęscie u nas zbyt dużego problemu z podawaniem leków nie ma chociaż rzeczywiście niektóre są paskudne w smaku

  Odpowiedz
 4. Kasia 21 grudnia 2017 o 23:06

  Niektóre antybiotyki mają okropnie gorzki smak i wtedy mamy duży problem z podawaniem leku. Najczęściej stosujemy sposób ze strzykawką 🙂

  Dobry, rzeczowy tekst. Potrzebny.

  Odpowiedz
 5. Ania 4 stycznia 2018 o 23:25

  Tekst przydatny dla wszystkich młodych matek. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy taka sytuacja się wydarzy.

  Odpowiedz
 6. Karolina / Nasze Bąbelkowo 5 stycznia 2018 o 03:29

  Cenny wpis dla wszystkich rodziców – choć mam nadzieję, że nie będzie w naszej rodzinie zbyt wielu okazji do podawania antybiotyku.

  Odpowiedz
 7. Mama Tosi 5 stycznia 2018 o 08:35

  Na szczęścia antybiotyki udaje nam się omijać z daleka.

  Odpowiedz
 8. Justyna 11 stycznia 2018 o 09:31

  Jestem mamą małego dziecka, więc widza z twojego artykułu bardzo mi się przyda. Mam jednak to szczęście, że mój synek jest małym lekomanem i na widok syropku sam otwiera buzię – oby się to nie zmieniło.

  Odpowiedz
 9. Aleksandra Bohojło / Esencja 11 stycznia 2018 o 10:56

  Przydatny artykuł, choć mam nadzieję, że mi nie będzie potrzebny. Dwójka z trójki moich dzieci nigdy nie pobierała antybiotyku, a mają już 6 i 10 lat. 18-latek brał go ostatnio, kiedy był w maluchach w przedszkolu 😀

  Odpowiedz
 10. Matka Mężatka 16 lutego 2018 o 11:50

  Fajny przydatny wpis, też nie raz miałam taki dylemat co zrobić.

  Odpowiedz
 11. Karolina 16 lutego 2018 o 12:00

  My zawsze podajemy ponownie, jeśli nie minęło 20 minut 🙂

  Odpowiedz
 12. karolina 16 lutego 2018 o 20:51

  ten problem nas niestety dotyczy 🙁 nie chodzi tylko o antybiotyk, ale o każdy lek. Córka nie toleruje żadnych syropów, tabletek, kropelek proszków – nic. Dochodzi do tego, że musimy podawać na siłe, a jeszcze rok temu w miarę normalnie łykała leki, któregoś razu powiedziała nie i tak zostało. Wymioty sama prowokuje, chociaż zdarzają się już co raz rzadziej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.