Tabletkowe HOKUS-POKUS, czyli interakcje między lekami

W dzisiejszym artykule podejmę ważny i niestety pomijany aspekt samodzielnego leczenia – interakcje między lekami. Na pewno wiesz, że najbezpieczniej jest zażywać tylko jeden lek naraz, natomiast życie jest przewrotne i na pewno spotka Cię sytuacja, gdzie będziesz musiał łykać 2-3 lekarstwa w ciągu jednego dnia. Sztuką jest tak połączyć ze sobą leki, aby przypadkiem nie zafundować sobie toksycznej mieszanki.

Sytuacja w aptece:

Pacjent (P): Poproszę Polopirynę S i Ibuprom Max.
Farmaceuta (F): Przepraszam, czy te leki są dla jednej osoby?
P: No tak, dla mnie.
F: Wie Pan, że nie powinno się łączyć tych dwóch leków?
P: Poważnie?
F: Tak, bo zażywane jednocześnie zwiększają ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.
P: Pani żartuje…
F: Niestety, nie.

Spotykam w aptece pacjentów, którzy przy bólu zęba chcą dla lepszego efektu łykać Ketonal i Ibuprom jednocześnie. Wiele kobiet pyta, jakie mogą przyjmować leki na przeziębienie, aby nie osłabiły działania tabletek antykoncepcyjnych. Na forach internetowych trafiam na pytania: „Co się stanie, gdy wezmę antybiotyk z Aspiryną?”, „Czy mogę wziąć Scorbolamid z lekami na krzepliwość?” Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się skomplikowana i wręcz nie do przebrnięcia. SPOKOJNIE, jestem tutaj, by Ci pomóc. Wprawdzie w pierwszej części artykułu trochę Cię postraszę (pokażę, jakie niebezpieczne hokus-pokus może powstać przy połączeniu dwóch niepozornych leków), to potem wyprowadzę Cię z tej terapii szokowej, pokazując proste narzędzie internetowe, które szybko wykryje interakcje między lekami. To sprawi, że w środowisku leków poczujesz się pewniej.

INTERAKCJE LEKÓW – co Ci grozi, gdy niewłaściwie połączysz ze sobą leki?

Powinieneś zdać sobie sprawę, że interakcja interakcji jest nierówna. Niektóre interakcje między lekami są nieznaczne, z niewielkim tylko wpływem na Twoje zdrowie. Inne są umiarkowane i będą wymagać rozdzielenia leków w czasie, aby zminimalizować ryzyko oddziaływania na siebie substancji. Jeszcze inne interakcje są na tyle poważne, że należy unikać stosowania leków razem, ewentualnie dobrać preparaty z innych grup lekowych pod nadzorem lekarza.

UWAGA! Interakcje mogą pochodzić nie tylko z kombinacji leków na receptę i leków dostępnych bez recepty. Przyczyną interakcji mogą być również ziołowe suplementy lub witaminy!

Interakcje między lekami mogą powodować zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie któregoś z lekarstw w organizmie. Mogą pojawić się działania niepożądane lub w drugą stronę – totalna nieskuteczność leku. Istnieją nawet interakcje, które mogą wystąpić między lekami a niektórymi pokarmami i napojami – często z alkoholem, mlekiem, kawą i sokiem grejpfrutowym.

Poznałeś już teorię, a teraz przejdźmy do przykładów interakcji między lekami:

LpPrzykładMoc interakcjiJakie jest wyjście
z sytuacji?
1.Rennie (lek zobojętniający na zgagę) + Tetralysal (antybiotyk stosowany w leczeniu trądziku)Istotna!
Lek na zgagę osłabia działanie antybiotyku.

Zawarty w Rennie wapń i magnez zmniejszają wchłanianie limecykliny, zawartej w leku Tetralysal.
Maksymalnie rozdziel Rennie i Tetralysal w czasie.

Nie stosuj leków zobojętniających przez 2 godziny przed przyjęciem antybiotyku ani przez 2 godziny po jego przyjęciu.
2.Deprim (lek z dziurawcem na obniżony nastrój) + Yaz (tabletki antykoncepcyjne)Istotna!
Tabletki lub herbatki z dziurawcem zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Może to powodować nieregularne krwawienia i zajście ciążę.
Podczas stosowania preparatów z dziurawcem rozważ dodatkowe metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.
3.Bilobil (lek z miłorzębem na poprawę krążenia mózgowego) + Acard (lek przeciwzakrzepowy zawierający kwas acetylosalicylowy)Istotna!
Zwiększa się ryzyko krwawień. Mogą pojawić się niecodzienne krwawienia z nosa, wydłużony czas krzepnięcia krwi przy zranieniach, krwiaki podskórne lub inne niepokojące objawy.

Prawdopodobieństwo tej interakcji występuje u osób starszych, którzy na co dzień przyjmują Acard lub Polocard w profilaktyce zawałów serca oraz udarów mózgu. Nie znając interakcji pomiędzy lekami, udają się do apteki po preparaty z miłorzębem, by poprawić sobie pamięć i koncentrację. Spotkałam się z tą sytuacją kilkukrotnie!
Unikaj stosowania tych leków razem!
Zamiast Bilobilu kup preparat z lecytyną.
4.Aspirin C (lek na przeziębienie) + Clexane (lek przeciwzakrzepowy dla pacjentów po urazach ortopedycznych i zabiegach chirurgicznych)Istotna!
Oba leki działają przeciwzakrzepowo, dlatego podane razem zwiększają ryzyko krwotoków.
Jeśli w czasie przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych dopadnie Cię ból lub przeziębienie, to zamiast aspiryny weź paracetamol.
5.Leki na nadciśnienie + Ibuprom ZatokiIstotna!
Pseudoefedryna zawarta w tabletkach Ibuprom Zatoki powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego. Zmniejsza się tym samym działanie leków na nadciśnienie.
Zrezygnuj z przyjmowania tabletek zawierających pseudoefedrynę. Płucz nos wodą morską, stosuj zestawy do irygacji zatok, kup tabletki z wyciągami ziołowymi, które oczyszczają zatoki.

To tylko niektóre spośród interakcji, które mogą powstać pomiędzy lekami. Jak widzisz lekarstwa to nie dropsy, które możesz łykać bez opamiętania. Nadużywanie i niewłaściwe łączenie lekarstw przynosi opłakane skutki. Czasami trudno nam przyjąć do wiadomości, że lek może stać się trucizną.

Poznaj 3 sposoby na uniknięcie interakcji między lekami:

1. ODDZIELAJ PRZYJMOWANIE LEKÓW W CZASIE

Nie łykaj wszystkich leków jedną garścią! Rozdzielaj je w czasie – najlepiej rób 2 godzinne przerwy, by nie doszło interakcji na poziomie wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Co więcej, przeczytaj w ulotce, czy powinieneś przyjmować leki przed, w trakcie czy po posiłku. To również ma kluczowe znaczenie!

Przeczytaj artykuł: „Jak brać antybiotyk – przed, w trakcie czy po posiłku?”

2. SPORZĄDŹ LISTĘ PRZYJMOWANYCH LEKÓW I NOŚ ZAWSZE PRZY SOBIE

Jeśli odwiedzasz więcej niż jednego lekarza, to powiedz każdemu o lekach, które przyjmujesz. Sporządź listę, w której uwzględnisz aktualne leki oraz wszystkie witaminy, minerały i ziołowe suplementy. Farmaceutów również informuj o przyjmowanych lekach! Leki przeciwbólowe lub na przeziębienie mogą wchodzić w interakcje z lekami, które trzymasz w swojej domowej apteczce.

Zajrzyj do E-BOOKA: „Uprzątnij domową apteczkę”

3. SPRAWDŹ INTERAKCJE MIĘDZY LEKAMI ZA POMOCĄ NARZĘDZI INTERNETOWYCH

Ten punkt to wisienka na torcie – dziękuję, że dobrnąłeś ze mną do tego momentu. Istnieją w Internecie dwa serwisy medyczne i kilka aplikacji mobilnych, które umożliwiają wykrycie interakcji pomiędzy lekami. Jest to niezwykle proste! Wpisujesz nazwy leków i odczytujesz moc interakcji.

Pierwszy serwis to informator o lekach bil.aptek.pl, a drugi (nowszy), to wykrywacz interakcji w serwisie KtoMaLek.pl. Serwisy te wzajemnie się uzupełniają i przy analizie interakcji sugeruję korzystanie z obu równocześnie. Dlaczego tak mówię? Zdarzyło mi się, że jeden nich wykrywał interakcję, a w drugim widniała informacja „brak danych”. Wykrywacz interakcji w serwisie KtoMaLek.pl ma tę przewagę nad swoim poprzednikiem, że posługuje się prostym i zrozumiałym językiem. Co więcej, pokazuje informacje, jaki może być skutek połączenia danego leku z alkoholem lub żywnością.

Przeanalizujmy interakcję lekową na przykładzie. Co się stanie, gdy przyjmiemy Scorbolamid (salicylamid, witamina C, rutozyd) i Ibuprom Max (ibuprofen) jednocześnie?

Wchodzimy na stronę: https://ktomalek.pl/l/interakcje/szukaj

Wpisujemy nazwę leku. Serwis ułatwia nam zadanie, podpowiadając preparat:

Podobnie postępujemy z drugim lekiem. Wpisujemy Ibuprom Max:

Po zaznaczeniu obu leków, pojawia się nam analiza interakcji:

Jesteście usatysfakcjonowani odpowiedzią? Mnie się wydaje, że jest wyczerpująca. Wchodzimy teraz na drugi serwis. Po sprawdzeniu powyższej interakcji w serwisie bil.aptek.pl pokazuje nam się informacja:

Niestety, opis interakcji: „Nasilenie działań niepożądanych NLPZ” może brzmieć niezrozumiale dla osób niezwiązanych z medycyną. Serwis bil.aptek.pl jest świetnym narzędziem dla profesjonalistów, natomiast może stanowić problem dla pacjentów. Skomplikowana terminologia będzie utrudniać zrozumienie interakcji lekowych. W przypadku pacjentów serwis KtoMaLek.pl okazuje się bardziej pomocny. Niemniej jednak, tak jak wcześniej wspominałam, zalecam korzystanie z obu serwisów jednocześnie.

Lekarze i farmaceuci mogą również korzystać z darmowych aplikacji mobilnych, które służą do analizy interakcji. Mówię tu o aplikacji DrVidget Interakcje oraz Aptekarz.pl Interakcje:

Interakcje między lekami – kilka słów podsumowania:

Jeszcze raz proszę Cię, abyś sprawdzał interakcje między lekami, które zażywasz. Pamiętaj, że status „bez recepty” nie oznacza bezpieczny! Nawet połączenie ze sobą znanych leków przeciwbólowych może okazać się zapalnikiem do powstania krwawień wewnętrznych i nadmiernego obciążenia funkcji nerek.

Korzystaj z internetowych narzędzi do badania interakcji leków w trakcie lub po rozmowie z lekarzem lub farmaceutą. Pomagaj chorującym przewlekle dziadkom i rodzicom, aby nie łączyli leków na nadciśnienie, na niewydolność serca lub cukrzycę z samodzielnie kupowanymi lekami bez recepty.

Lekarze jasno mówią: jeśli pacjent zażywa dwa leki, to wystąpienie interakcji między nimi jest prawdopodobne. Jeśli trzy leki, do interakcji między nimi dochodzi często, a jeśli cztery i więcej – INTERAKCJA JEST WRĘCZ NIEUNIKNIONA.

mgr farm. Agnieszka Raczkowska

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 1. Iwona 4 marca 2018 o 18:37

  Świetny artykuł i bardzo na czasie! Ja jakiś czas temu oglądałam wypowiedź na temat czosnku i cebuli i usłyszałam dokładnie to samo, co przeczytałam u Ciebie – niby zalecają te specyfiki na przeziębienie, ale właśnie uwagą było to, aby nie mieszać ich z lekami, bo mogą wystąpić działania niepożądane. Także wszystko można, ale z umiarem i rozwagą, a najlepiej poprzeć to wiedzą, żeby sobie szkody nie narobić 🙂

  Odpowiedz
 2. Olka 4 marca 2018 o 18:49

  Mało się mówi o interakcji między lekami. Ba! Najgorzej, że nie mówi się o tym, że też wielu suplementów nie powinno się ze sobą łączyć (inna sprawa, że większości nie powinno się w ogóle brać). W efekcie ludzie zamiast sobie pomagać, sami sobie szkodzą.

  Odpowiedz
 3. Natalia 4 marca 2018 o 19:31

  Dlatego właśnie nie biorę żadnych leków! Za bardzo boję się reakcji ubocznych.

  Odpowiedz
 4. Minimalistic Girl 4 marca 2018 o 19:50

  Nie wiedziałam, że niektóre leki przyjmowane na raz mogą wywołać takie skutki. Super wpis, zapisuję go sobie!

  Odpowiedz
 5. kociel 4 marca 2018 o 19:54

  Bardzo ciekawy artykuł, szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym, kiedy łączę pare różnych leków i jakie to może mieć dla mnie konsekwencje 😉

  Odpowiedz
 6. max i mama 4 marca 2018 o 20:00

  robie notatki i spisuję sobie co z czym nie wolno łaczyć

  Odpowiedz
 7. Marta 4 marca 2018 o 22:30

  Super artykuł, z chęcią udostępnię dalej ???? nie wiedziałam też o istnieniu tych aplikacji, na pewno skorzystam. Mam tylko jedno zastrzeżenie co do lecytyny, z tego co wiem nie ma ona jednoznacznych badań na poprawę krążenia mózgowego w tym pamięci ???? z drugiej strony nie mam też pomysłu co polecić pacjentowi zamiast miłorzębu 🙁 Pozdrawiam ????

  Odpowiedz
 8. Jolanta 5 czerwca 2019 o 11:06

  Uwaga też na grejpfruta nie można go łączyć z antybiotykami. Musi być co najmniej 6 godz przerwa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.