Leki na alergię bez recepty – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

leki na alergie bez recepty

Powiedz mi: LEKI NA ALERGIĘ BEZ RECEPTY, a ja wyjmę z szuflady kilkanaście preparatów. Pytanie brzmi: który z nich powinieneś wybrać? Który lek na alergię okaże się dla Ciebie najlepszy? Nie będziesz przecież kierować się wyglądem opakowania – to lekkomyślne – tak jak kupowanie samochodu bez zaglądania pod maskę. W kwestii wyboru lekarstw z pomocą przychodzi farmaceuta. Dlaczego właśnie on? Mam solidne podstawy, by twierdzić, że nie każdy pacjent idzie od razu do lekarza rodzinnego. Zatem to właśnie farmaceuta jest osobą pierwszego kontaktu, jeśli chodzi o dolegliwości alergiczne. Nasz obecny system ochrony zdrowia mocno kuleje i nakazuje pacjentom czekać na wizytę do alergologa tygodniami, a nawet miesiącami. Doceń fakt, że dzięki aptekarzom masz łatwy i często całodobowy dostęp do wiedzy medycznej. Nie spotkałam pacjenta, który kiedykolwiek prosząc o poradę w aptece, został odprawiony z kwitkiem.

O lekach na alergię miałam przyjemność opowiadać w programie „Pytanie na Śniadanie”:

leki na alergię bez recepty

Nie było mi dane opowiedzieć w telewizji o wszystkich aspektach związanych z lekami na alergię, dlatego napisałam uzupełnienie w formie niniejszego artykułu.

W tym artykule dowiesz się:

 1. Jakie objawy daje alergia oraz jak odróżnić alergię od zwykłego przeziębienia?
 2. Jakie są leki na alergię bez recepty?
 3. Tabletki na alergię – uważaj, gdy siadasz po nich za kierownicą!
 4. Jakie są naturalne sposoby na alergię?

Kupujesz leki na alergię – ale czy to na pewno objawy alergii?

Kluczowym zagadnieniem, z którym nagminnie borykam się wiosną w swojej aptece, jest odróżnianie alergii od zwykłego przeziębienia. Objawy chorobowe nieżytu nosa mogą być błędnie interpretowane przez pacjentów. Sporządziłam dla Ciebie tabelkę porównawczą, odróżniającą sezonową alergię na pyłki i tradycyjne przeziębienie:

 ALERGIA SEZONOWAPRZEZIĘBIENIE
przyczyna chorobypyłki drzew, krzewów, traw, zarodniki grzybówwirusy
okres występowaniazazwyczaj od marca do październikazazwyczaj od października do końca lutego
czas trwaniamoże trwać nawet wiele tygodni, do momentu usunięcia narażenia na czynnik alergicznyod około trzech dni do około trzech tygodni
początekobjawy pojawiają się nagle, bez wcześniejszego złego samopoczucia, nasilają się na świeżym powietrzu w ciepłe i wietrzne dnistopniowo nasilające się objawy, uczucie „łamania w kościach”
gorączkazwykle nie występujeczasami występuje stan podgorączkowy
katarlejący i wodnisty katar
towarzysząca niedrożność nosa, kichanie, świąd nosa
zwykle po kilku dniach gęstnieje i zanika
kaszelsuchy i duszącyzwykle mokry, czyli przebiegający z odkrztuszaniem wydzieliny
oczywystępuje łzawienie, pieczenie, świąd i zaczerwienienie spojówekobjawy zapalenia spojówek zwykle nie występują

Pamiętaj, że alergia na pyłki jest alergią wziewną. W związku z tym objawy będą obejmować drogi oddechowe i twarz. Objawy alergii dróg oddechowych występują u chorych przez większą część roku, z największym nasileniem w okresie od kwietnia do sierpnia.

Objawy sezonowej alergii na pyłki

Leki na alergię bez recepty – przegląd

1. Aerozole do nosa na alergię – na cieknący, wodnisty katar i zatkane zatoki.

W przypadku, gdy alergia na pyłki dokucza Ci jedynie w obszarze nosa, sięgnij po aerozole zawierające substancje przeciwalergiczne:

 • kromoglikan sodu (Cromohexal, Polcrom)
 • lub azelastynę (Azelastin POS).

Załagodzą one objawy alergii takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych.

W niektórych lekach na alergię producent połączył substancję przeciwalergiczną z substancją zmniejszającą obrzęk nosa. Owy duet przynosi świetne efekty – ulga nadchodzi już po kilku minutach, a działanie utrzymuje się kilka godzin:

 • dimetynden + fenylefryna (Otrivin Allergy)
 • difenhydramina + nafazolina (Betadrin WZF)

UWAGA! Aerozoli Otrivin Allergy i Betardrin WZF nie można stosować dłużej niż 5-7 dni. Po tym czasie nos przyzwyczaja się do aerozoli i nie potrafi bez nich normalnie funkcjonować. Katar pojawia się ze zdwojoną siłą, dając tzw. efekt z odbicia. Niejedna osoba lecząc zwykły katar, wpadła w jego sidła i stała się „kroplowym narkomanem”, bo bez aplikacji kropli do nosa nie potrafi już swobodnie oddychać.

Dozwolone są w czasie alergii tradycyjne krople z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, tylko pamiętaj – korzystaj z nich zgodnie z przeznaczeniem, czyli nie dłużej niż 5-7 dni.

Sięgnij po wodę morską do oczyszczania nosa. Przepłuczesz w ten sposób śluzówkę i usuniesz z niej osadzone pyłki.

2. Krople do oczu na alergię – na pieczenie i zaczerwienienie spojówek, alergiczny światłowstręt oraz nadmierne łzawienie.

W kroplach do oczu na alergię znajdziesz substancje:

 • kromoglikan sodu (Allergocrom, Allergo-Comod, Alleoptical, Polcrom, Cromohexal)
 • azelastynę (Allergodil)
 • ektoinę (Ektin, Alectoin)

Krople do oczu na alergię nie tylko różnią się składem, ale także terminem przydatności od momentu otwarcia, co również idzie w parze z ceną.

Krople do oczu na alergięTermin przydatności od otwarciaKrople do oczu na alergię a soczewki
Allergocrom6 tygodniW ulotkach kropli do oczu na alergię czytamy:
Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny je zdjąć przed zastosowaniem kropli przeciwalergicznych.
Po użyciu leku, należy odczekać 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych.

UWAGA!
Chlorek benzalkoniowy zawarty w niektórych kroplach może powodować zmianę zabarwienia soczewek kontaktowych.
Zdejmij soczewki przed zakropleniem leku!

Allergo-Comod12 tygodni
AlleopticalPojemniki jednodawkowe – zużyć jak najszybciej po otwarciu
Polcrom4 tygodnie
Cromohexal3 tygodnie
Allergodil4 tygodnie
Ektin6 tygodniProducent tych kropli zapewnia, że mogą być stosowane ze wszystkimi rodzajami soczewek kontaktowych.
Alectoin6 tygodni

3. Maści i żele na skórę – na dolegliwości skórne: pokrzywkę, obrzęk, wyprysk alergiczny.

Alergia na pyłki będzie szczególnie dokuczać na odsłoniętych częściach ciała. Możesz skorzystać z krótkotrwałego leczenia żelami, które zawierają:

 • Dimetynden (Fenistil, Foxill)
 • Hydrokortyzon

Warto zainwestować również w kremy pielęgnujące, łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

4. Tabletki na alergię – gdy dokucza Ci wiele objawów: katar, napadowy kaszel, łzawiące oczy, ogólne rozbicie i obniżone samopoczucie.

Tabletki na alergię dzielimy na generacje oraz według właściwości „usypiają lub nie usypiają”. Senność jest skutkiem ubocznym wielu leków na alergię, co może być niebezpieczne w czasie podróży.

Gdy wybierasz się w podróż w góry, nad morze lub jezioro, to senność połączona z długą jazdą samochodem może skończyć się tragicznie!

Leki na alergię starszej generacji, które mogą wywoływać senność to:

 • cetyryzyna (Allertec, Alerzina, Amertil, Cetip, CetAlergin, Zyrtec UCB),
 • loratadyna (Claritine Allergy, Flonidan Control)

Leki na alergię nowszej generacji, które nie powodują senności to:

 • feksofenadyna (Allegra)
 • desloratadyna (Aleric Deslo Active, Hitaxa Fast),
 • lewocetyryzyna (Zyx Bio, Contrahist Allergy).

UWAGA: W ulotce KAŻDEGO z powyższych preparatów znajdziesz informację, że lek na alergię może wywoływać senność – w większym lub mniejszym stopniu. Wszystko zależy od predyspozycji organizmu. Zatem zanim zażyjesz lek i wsiądziesz za kółko, pamiętaj – przetestuj reakcję swojego organizmu!

Ziołowe sposoby na alergię

Pamiętaj, że naturalne leczenie alergii wymaga czasu. Terapie roślinne działają łagodnie i z opóźnieniem. Jeśli chcesz je stosować, musisz wykazać się cierpliwością.

Więcej na temat leków ziołowych przeczytasz w artykule: Leki syntetyczne czy naturalne – które wybrać?

Możesz stosować zioła jako formę uzupełniającą do tradycyjnych tabletek na alergię. Regularne stosowanie pachnotki lub czarnuszki, pozwoli Ci na stopniowe obniżanie dawek swoich leków. Badania na temat tych ziół wyglądają bardzo obiecująco.

Czarnuszka siewna (Nigella sativa)

Czarnuszka jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych ziół w krajach Azji Wschodniej. Czarny olej z nasion wykorzystuje się jako naturalny środek na łagodzenie bólu, leczenie infekcji, zapobieganie nowotworom oraz łagodzenie alergii. Zachwyt nad właściwościami czarnuszki jest tak duży, że w jednej z publikacji naukowych przeczytałam: „Nasiona czarnuszki siewnej są tak cennym lekiem ziołowym, że można je tradycyjnie stosować w leczeniu wszystkich chorób, poza śmiercią”.

Badania wykazały, że czarnuszka siewna zmniejsza objawy alergii w ciągu pierwszych 2 tygodni stosowania. Jeśli uczulenie na pyłki objawia się u Ciebie alergicznym nieżytem nosa, to czarnuszka będzie świetnym rozwiązaniem. Zmniejszy się u Ciebie przekrwienie i swędzenie nosa, katar, ataki kichania i napady astmy alergicznej. W przeciwieństwie to tabletek na alergię, czarnuszka nie wykazuje działania usypiającego. Wyciąg z nasion czarnuszki wydaje się być dobrym kandydatem do interwencji żywieniowych u ludzi z alergią pokarmową.

Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens)

Liście pachnotki zwyczajnej stosuje się w Japonii jako antidotum na alergie wywołane rybami lub mięsem krabowym. Dzięki zawartości kwasu rozmarynowego pachnotka okazała się środkiem do leczenia chorób alergicznych – jest skuteczną interwencją u pacjentów z sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i spojówek. Co więcej, łagodzi objawy alergii pokarmowej, alergii na pyłki i roztocza oraz katar sienny. W czasie badań nad pachnotką pacjenci nie zgłaszali zdarzeń niepożądanych i nie wykryto u nich żadnych znaczących nieprawidłowości w rutynowych badaniach krwi. Można ją kupić jako suplement diety w postaci kapsułek Allergocaps.

Na koniec mam dla Ciebie kilka domowych porad na alergię:

 • śledź kalendarz pyleń, dzięki któremu lepiej przygotujesz się na okres, w którym zagrażają Ci poszczególne alergeny,
 • unikaj spacerów po lasach czy parkach w suche i wietrzne dni oraz w godzinach popołudniowych, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe,
 • najlepsza pora na spacer jest dla Ciebie tuż po opadach deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone z większości alergenów,
 • unikaj dymu papierosowego, który podrażnia drogi oddechowe i naraża na zaostrzenie objawów alergii wziewnej,
 • zadbaj o dom: regularnie sprzątaj dywany i zasłony, wyposaż odkurzacz w filtr zatrzymujący alergeny, pierz pościel i ręczniki w wysokiej temperaturze, nie wystawiaj prania do schnięcia na świeżym powietrzu.

Pomogłam Ci? Wyraź swoją wdzięczność w komentarzu.

Serdecznie pozdrawiam,
mgr farm. Agnieszka Raczkowska

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 1. Sylwia R 20 czerwca 2018 o 21:22

  Ja nie mam problemu z alergią (na szczęście) ale mąż i córka już tak. Okres wiosenny jest najgorszy dla nich. Póki co zażywają tabletki, które pomagają im przetrwać pyłki i te sprawy…

  Odpowiedz
 2. Natalia 20 czerwca 2018 o 21:26

  Które leki na alergię wybrać? Jestem zdecydowanie za naturalnymi metodami leczenia!

  Odpowiedz
 3. Marta W 21 czerwca 2018 o 10:24

  Niestety, tak jak jest w artykule kolejki do alergologa są bardzo długie, doraźnie można skorzystać z pomocy farmaceuty, czy lekarza pierwszego kontaktu, ale w dłuższej perspektywie jednak bym tak nie ryzykowała i poszła na porządne badania, żeby dobrać leki.

  Odpowiedz
 4. emilia 26 czerwca 2018 o 21:21

  Czy te leki do nosa sa bez recepty??? Czy można dziecku???

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 26 czerwca 2018 o 23:41

   Witaj Emilio,

   podane przeze mnie krople do nosa na alergię są dostępne bez recepty. Oto dawkowanie:
   * Woda morska – Bez ograniczeń.
   * Polcrom 2% – Dorośli i dzieci w wieku powyżej 3 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego 4 do 6 razy na dobę.
   * Cromohexal – Dorośli i dzieci (niestety nie zostało podane w jakim wieku): Zazwyczaj stosuje się jedną dawkę produktu CromoHEXAL do każdego otworu nosowego 4 razy na dobę.
   * Azelastin POS – Nie wolno stosować leku Azelastin POS u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Zalecana dawka to jedno rozpylenie aerozolu Azelastin POS do każdego otworu nosowego, dwa razy na dobę (rano i wieczorem).
   * Otrivin Allergy – Dzieci w wieku poniżej 6 lat: nie zaleca się stosowania produktu. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat (pod nadzorem dorosłych): 1 do 2 aplikacji do każdego otworu nosowego 3 do 4 razy na dobę. Dorośli oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 do 2 aplikacji do każdego otworu nosowego 3 do 4 razy na dobę; ostatnią dawkę zaleca się przyjmować krótko przed snem. Produktu Otrivin Allergy nie należy stosować dłużej niż przez 7 kolejnych dni.
   * Betadrin WZF – Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 1-3 krople do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 4-6 godzin. Produktu nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni.

   Serdecznie pozdrawiam,
   mgr farm. Agnieszka Raczkowska

   Odpowiedz
 5. Joanna 28 lipca 2018 o 11:32

  W jakiej postaci i w jakiej formie przyjmować czarnuszkę, aby zmniejszyła dolegliwości?

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 3 sierpnia 2018 o 22:39

   Joanno,
   świetnie się sprawdzi olej z czarnuszki tłoczony na zimno.

   Odpowiedz
 6. Agnieszka 3 kwietnia 2019 o 22:06

  A co na silne alergiczne zapalenie gardła, krtani ? straszny ból zwłaszcza przy przelykaniu Czy są jakieś tabletki do ssania, aerozol A może tabletki do polykania przeciwhiistaminowe Jestem bardzo uczulona na brzoze

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 4 kwietnia 2019 o 11:18

   Agnieszko, potrzebne Ci będą tabletki przeciwhistaminowe, np. Allegra albo Hitaxa. Nie wyprodukowano dotychczas typowych tabletek do ssania na gardło na alergię. Miej przy sobie spray albo tabletki, które będą nawilżać gardło, np. pastylki z propolisem z albo porostem islandzkim. Możesz wykonywać inhalacje z preparatem Ectodose (bez recepty), który ma w składzie ektoinę działającą przeciwalergicznie.

   Odpowiedz
 7. Weronika 4 czerwca 2019 o 07:45

  Dlaczego sprayów do nosa nie można stosować dłużej niż tydzień ? Czy leki antyhistaminowe do stosowania ogólnego wchodzą w interakcje z antykoncepcja złożona jak np. Jeanine ? Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.