Ile ważna jest recepta?

Czy zdarzyło Ci się przegapić termin ważności recepty? W ankiecie, którą przeprowadziłam wśród moich Czytelników na Instagramie okazało się, że ponad 60% osób przegapiło termin ważności recepty. Pomyślałam – coś trzeba z tym zrobić! O tym, ile ważna jest recepta, pamięta niewiele osób. Wielu pacjentów traktuje to jak pewnego rodzaju błahostkę, którą nie warto sobie zaprzątać głowy w codziennym życiu. Oczywiście – do czasu!

W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, gdy z różnych powodów nie możemy zakupić leków „od razu”. Brak pieniędzy na koncie, koszmarne samopoczucie, piekielny upał, długa kolejka w aptece, a także zwykła „skleroza” – przykładów może być wiele. Chowając receptę do szuflady, myślimy „jeszcze jest czas”. Mijają dni, tygodnie, a my przypominamy sobie o kończących się lekarstwach. Zdarza się to szczególnie często w przypadku medykamentów, które zażywamy regularnie np. leków na cukrzycę, tabletek antykoncepcyjnych czy leków na nadciśnienie. Wyruszamy wtedy do apteki celem wydania ciężko zarobionych pieniędzy i… odchodzimy z kwitkiem. Recepta jest po terminie!

Pamiętaj proszę, że recepta jest dokumentem, którego obowiązują ściśle określone zasady. Dzisiaj odpowiem Ci na pytania, ile ważna jest recepta na standardowe leki, na antybiotyk, na tabletki antykoncepcyjne, a także… na okulary.

ile ważna jest recepta

Ważność recepty w pigułce

ile ważna jest recepta

Przyjrzyj się powyższym obrazkom, które przedstawiają dwa przykłady recept. 

Przykład 1. Jeśli recepta zawiera datę tylko w rubryce DATA WYSTAWIENIA, to termin ważności recepty należy liczyć od tej daty, czyli w tym przypadku od dnia 15.10.2018 r.

Przykład 2. Jeśli lekarz dodatkowo wpisał datę w rubryce DATA REALIZACJI „OD DNIA” , to z tą receptą możesz udać się do apteki nie wcześniej niż 15.11.2018 r. Od niej liczysz termin ważności recepty.

Rodzaj receptyTermin ważności recepty
Recepta na standardowe lekarstwa30 dni
Recepta na antybiotyk doustny lub w postaci zastrzyków7 dni
Recepta na antybiotyk do użytku zewnętrznego – w postaci płynów, maści itp.30 dni
Recepta na tabletki antykoncepcyjne30 dni
Recepta na leki narkotyczne30 dni
Recepta na leki lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy120 dni
Recepta na preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta120 dni
W przypadku przepisania na recepcie więcej niż jednego lekutermin realizacji recepty liczony jest indywidualnie dla każdego z leków
Odpis receptytermin odpowiadający realizacji oryginału recepty
Recepta na okulary30 dni

A teraz omówimy szczegółowo – ile ważna jest recepta?

Kwestie związane z terminem realizacji recepty zostały uregulowane prawnie – dokładnie w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (§ 17).

Standardowa recepta jest ważna 30 dni od daty jej wystawienia lub adnotacji: realizacja „od dnia”. Pamiętaj, że pisząc 30 dni, mam na myśli dokładnie 30 dni. Nie myl tego z pojęciem „miesiąc”, ponieważ niektóre mają 28, 30 bądź 31 dni. Liczy się równo 30 dni bez odliczania świąt, weekendów i niedziel.

Przykładowo: jeżeli lekarz wystawił receptę 15 listopada, to możesz ją zrealizować do 14 grudnia (listopad ma 30 dni). Jeżeli natomiast recepta została wystawiona 31 lipca, to możesz ją zrealizować do 29 sierpnia (sierpień ma 31 dni).

Większość farmaceutów nie sprzeda leków, gdy przyjdziesz „po czasie”. Niektórzy aptekarze zgodzą się na realizację recepty z pełną jej odpłatnością, czyli bez przysługujących zniżek. Jako farmaceutka gorąco polecam, abyś zapamiętał kilka ważnych kwestii związanych z pojęciem „jak długo ważna jest recepta”. Uchroni Cię to przed możliwymi nieprzyjemnościami w aptece, jak również utratą pieniędzy, wynikającą z realizacji recepty w odpłatności 100%.

Stanowczo odradzam Ci pójście do apteki ostatniego dnia ważności recepty. Zdarza się, że w danej aptece nie ma leku, na jakim Ci zależy, brakuje odpowiedniego zamiennika, bądź nie ma tylu opakowań leku, ile przepisał Ci lekarz. Oczywiście, apteka może domówić brakujący towar, jednakże jego odbiór będzie możliwy najszybciej następnego dnia. A wtedy Twoja recepta już straci ważność.

Ile ważna jest recepta na antybiotyk?

Nie każda recepta jest ważna 30 dni. Od każdej reguły istnieją wyjątki. Przykładem są tu szeroko pojęte antybiotyki – zarówno stosowane doustnie jak i parenteralnie (w formie zastrzyków). Recepta na antybiotyk jest ważna dokładnie 7 dni. Pamiętaj, że antybiotyk jest szczególnym lekiem, którego spożywanie powinno rozpocząć się jak najszybciej (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Ustawowe 7 dni dotyczy wyłącznie antybiotyków doustnych oraz w formie zastrzyków.  W przypadku antybiotyków stosowanych zewnętrznie, w tym płynów oraz maści, obowiązuje standardowe 30 dni.

Ile ważna jest recepta na tabletki antykoncepcyjne?

W przypadku hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nie tylko tabletek, ale również i plastrów, obowiązuje standardowy termin ważności recepty – 30 dni.

Jak długo jest ważny odpis recepty?

Z odpisu recepty możesz skorzystać wtedy, gdy potrzebujesz wykupić dany lek z recepty w późniejszym terminie. Powodów może być kilka:

• Nie masz aktualnie przy sobie wystarczającej ilości pieniędzy, by zrealizować receptę w całości,
• Lekarz przepisał Ci na recepcie kilka opakowań leku. Ty chcesz wykupić jedno opakowanie „na próbę”, by przetestować pod kątem reakcji uczuleniowej.

W wielu aptekach popularnym zjawiskiem stało się kupowanie przez pacjentki tabletek antykoncepcyjnych „na raty”. Zwykle ginekolodzy przepisują na recepcie 4 opakowania leku, a pacjentki potrzebują rozłożyć zakup w czasie.

Pamiętaj proszę, że odpis recepty możesz zrealizować:
• tylko ze 100% odpłatnością,
• wyłącznie w tej aptece, w której został wydany,
• w czasie odpowiadającym realizacji oryginału recepty.

Pamiętaj, że farmaceuta nie może wystawić Ci odpisu recepty na leki narkotyczne, bardzo silnie działające oraz substancje psychotropowe.

Ile ważna jest recepta na okulary?

Jeśli już mówię o receptach, to warto, abym wspomniała o recepcie na okulary. Dotyczy ich ta sama zasada, co w przypadku recept „zwykłych”. Recepta na okulary również jest ważna 30 dni od daty wystawienia.

Ile ważna jest recepta? – wyjątki

Recepta na lekarstwa bądź środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy oraz recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla pacjenta na specjalne życzenie ważne są przez 120 dni od daty jej wystawienia.

Uwaga!

Może zdarzyć się, że na Twojej recepcie znajdzie się kilka różnorodnych leków. Pamiętaj, że termin ważności liczony jest indywidualnie dla każdego z nich. Przykładowo, jeżeli na jednej recepcie widnieje antybiotyk oraz lek przeciwbólowy, to na wykupienie antybiotyku masz 7 dni. Jeżeli przyjdziesz do apteki po tym terminie, to farmaceuta zgodzi się sprzedać wyłącznie lek przeciwbólowy.

Drogi Czytelniku, czy odpowiedziałam Ci wyczerpująco na pytanie „Ile ważna jest recepta”? Jeśli wciąż masz wątpliwości, to napisz mi pytanie w komentarzu. Postaram się pomóc!

Pozdrawiam,
mgr farm. Agnieszka Raczkowska

 

 1. Paweł 6 grudnia 2018 o 10:38

  Świetne artykuły Pani Agnieszko. Rady i informacje zawarte w treści naprawdę cenne.
  Na co dzień mam do czynienia z sytuacjami gdzie ma zastosowanie prawo farmaceutyczne. Kancelaria często musi znać każdy punkt widzenia – i firmy farmaceutycznej, i apteki i klienta docelowego, więc bardzo nas cieszy, kiedy blogi takie jak Pani uświadamiają ludziom, że choćby termin na recepcie to nie widzimisię a wymóg prawny. Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju bloga!

  Odpowiedz
 2. Pacjentka 23 maja 2019 o 14:28

  A co z nystatyna? Ile jest wazna recepta na nystatyne? Jest lek p/grzybiczy ale nalezy do antybiotykow. 30 czy 7 dni?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.