Nowoczesne sposoby na katar sienny: filtry do nosa i aplikacje dla alergików

Wydawałoby się, że w temacie kataru siennego wszystko zostało już powiedziane. Wchodząc do apteki, widzisz spray’e do nosa, tabletki na alergię, wszelakiej formy wapń, homeopatię, ziołowe mikstury, a także umieszczone w lodówce szczepionki. Mimo tylu preparatów na rynku farmaceutycznym medycyna nie stoi w miejscu. Dlaczego? Otóż, ilu jest alergików – tyle jest preferencji i terapii, dlatego wciąż przeprowadzane są badania, które pogłębiają obecną wiedzę i udoskonalają sposoby leczenia.

W tym artykule porozmawiamy o nowatorskim podejściu do kataru siennego. Może on dotyczyć zarówno osób z sezonowym uczuleniem na pyłki, jak i będących całorocznie narażonych na roztocza kurzu i sierść zwierząt. W przypadku alergicznego nieżytu nosa ważne jest połączenie odpowiedniej farmakologii z zapobieganiem narażenia na alergeny. Czy słyszałeś o filtrach do nosa i wiesz, jak ich używać? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz wykorzystać aplikacje mobilne do unikania ekspozycji na pyłki roślin? Mój cel na dzisiaj – kichać na katar sienny! Gwarantuję, że po przeczytaniu tego artykułu wyjdziesz z głową pełną wiedzy.

Drogi Czytelniku, dotychczas na „Pułapkach w Aptece” ukazały się następujące publikacje o alergii:

Leki na alergię bez recepty – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
6 przyczyn alergii pokarmowej i wziewnej u dzieci
Wideo “Bądź gotowy na walkę z pyłkami”

Filtry do nosa WoodyKnows

Artykuł, który czytasz, powstał dzięki wsparciu polskiego dystrybutora filtrów do nosa
marki WoodyKnows®, która cieszy się popularnością i zaufaniem użytkowników
w ponad 40 krajach od 2006 roku.

Katar alergiczny – groźniejszy niż Ci się wydaje

Statystyki alarmują, że w ostatnich dziesięcioleciach częstość występowania kataru alergicznego wzrosła, a w Polsce dotyka on nawet 25% społeczeństwa. Z punktu widzenia alergika katar sienny jest drażliwą niedogodnością, która zatyka nos i utrudnia funkcjonowanie. Sprawa wygląda inaczej, gdy spojrzysz na katar sienny w dalszej perspektywie. Badania potwierdziły, że u około jednej piątej osób z alergicznym nieżytem nosa w późniejszych latach rozwija się astma. To zjawisko nazywa się MARSZEM ATOPOWYM. Wiedz, że nie tylko intensywność, ale także czas trwania alergicznego nieżytu nosa koreluje z rozwojem astmy. Osoby, które są narażone na wieloletnie alergeny – głównie roztocza kurzu – są bardziej podatne na rozwój tej choroby niż osoby przechodzące sezonowe alergie na pyłki. Wielu alergologów sugeruje, że wczesne i skuteczne leczenie alergicznego nieżytu nosa może zapobiegać rozwojowi astmy, z którą wielu pacjentów boryka się do końca życia.

Co na alergię – filtry do nosa czy maski?

Najlepiej byłoby, abyś w czasie sezonu na pyłki przebywał w domu z zamkniętymi oknami i nigdzie nie wychodził. Oczywiście żartuję – nie jest to korzystne ani z perspektywy zdrowia psychicznego, ani stylu życia. Musisz przecież chodzić do pracy czy do sklepu.

Spośród trzech najważniejszych chorób alergicznych – astmy, kataru alergicznego i egzemy – katar alergiczny to ten, w którym narażenie na alergeny wziewne jest najwyraźniej związane z bezpośrednimi objawami choroby: zablokowaniem nosa, wyciekiem, swędzeniem i kichaniem. Stąd też pojawił się pomysł filtracji powietrza, co ogranicza dostawanie się do nosa alergenów. Używanie maseczek higienicznych jest dość oczywiste, natomiast stosowanie filtrów do nosa jest w Polsce stosunkowo nową ideą, która – może się zdziwisz – jest od wielu lat twardo osadzona w krajach Europy Zachodniej i USA. Podczas zbierania bibliografii do tego artykułu napotkałam na wzmianki o filtrach do nosa już w publikacjach z 1976 i 1981 roku.

Maseczki były pierwotnie stosowane na salach operacyjnych, a obecnie mogą być wykorzystywane do ochrony higieny osobistej każdego człowieka. Czy maski dobrze sprawdzają się u alergików? Myślę, że tak, natomiast jest z nimi dużo niedogodności i zagrożeń. W praktyce nie osiąga się pełnego zabezpieczenia przed kurzem i pyłkami, gdy występuje jakakolwiek szczelina pomiędzy twarzą a krawędzią maski. Istnieje także wiele przeszkód, począwszy od trudności w oddychaniu, łagodnej hiperkapnii (na skutek zbierania się pod maseczką wydychanego dwutlenku węgla), poprzez przegrzanie skóry, wysypki, zakłócanie komunikacji słownej, jak i zmianę wyglądu i identyfikacji tożsamości. Chociaż noszenie masek na twarzy jest popularną praktyką w Japonii, to w Polsce wygląda to co najmniej dziwnie. Alternatywą dla masek są filtry do nosa, które wkłada się do nozdrzy, dzięki czemu nie widać ich z zewnątrz. W przeciwieństwie do masek są estetyczne i wygodniejsze w noszeniu. Spójrz na zdjęcia poniżej i zobacz różnicę:

filtry do nosa

Filtry do nosa – kreatywne podejście do alergii

Pomysł przeniesienia filtracji do samego nosa jest dyskretny i umożliwia oddychanie czystym powietrzem w każdym środowisku. Unikasz w ten sposób wdychania pyłków, sierści, roztoczy kurzu, bakterii, brudu i spalinowych zanieczyszczeń powietrza.

Filtry do nosa będą wspomagaczem dla wszystkich alergików, którzy:

 • mogą stosować spray’e do nosa tylko przez 7 dni, gdyż po tym czasie istnieje ryzyko „uzależnienia” śluzówki nosa od obkurczających substancji (ksylometazoliny, oksymetazoliny i nafazoliny),
 • chorują na nadciśnienie, zatem nie powinni stosować popularnych spray’ów do nosa na alergię,
 • spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i nie odczuwają satysfakcji ze stosowanych leków,
 • uskarżają się na działania niepożądane lub ich leki mają opóźniony początek działania.

filtry do nosa

Filtry do nosa działają niczym sitko do herbaty – pozwalają na mechaniczne oczyszczanie powietrza przy użyciu porowatej powierzchni. Warto podkreślić, że przysłużą się NIE TYLKO alergikom i astmatykom, ale także mieszkańcom małych i dużych miast, w których występuje zjawisko smogu.

Czy filtry do nosa działają? TAK – potwierdza to fakt, że filtry do nosa WoodyKnows® zostały zarejestrowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration) jako wyrób medyczny klasy I. Już najcieńsze siateczkowe filtry do nosa WoodyKnows® (Ultra Breathable) mają skuteczność filtracji PM10 wynoszącą 90%, a skuteczność filtracji PM2.5 – 28%. Grubsze filtry (Super Defense), które są wykonane z włókninowego filtru elektrostatycznego, mają skuteczność filtracji PM10 na poziomie 97%, a skuteczność filtracji PM2.5 – 90%.

Filtry do nosa mają dużo zalet, a jak wygląda ich użytkowanie w praktyce?

Filtry do nosa nie są fizjologiczną częścią ciała, więc na samym początku będą wywoływać dyskomfort (mogę to porównać do noszenia soczewek u nowicjusza). Możesz mieć wrażenie oporów w oddychaniu i zjawisko „mówienia przez nos”. Filtry do nosa nie powinny być stosowane u osób mających problemy z oddychaniem i niskie wyniki spirometrii. Analogicznie do masek, trudno je użytkować w przypadku przeziębienia, ponieważ za każdym razem trzeba wyjmować przyrząd, wydmuchiwać nos i przecierać filtr chusteczką higieniczną. Idąc dalej: filtry mogą wypadać z nozdrzy przy uprawianiu sportu, głębokim oddychaniu albo śmianiu się. Będą się raczej sprawdzać na spacerach niż przy bieganiu na świeżym powietrzu. Widzę je jako zastosowanie podczas codziennej drogi do pracy, gdy chcemy uchronić się przed pyłkami brzozy i traw, a także przemysłowymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu.

Przy użytkowaniu filtrów ważne jest, aby dobrać dla siebie odpowiedni rozmiar. Filtry do nosa dopasuj tak, aby nie wypadały z nozdrzy i nie było szczelin, przez które mogą dostawać się alergeny. Przy pierwszym zakupie wybierz pudełko, gdzie znajdziesz MIX rozmiarów. Wewnętrzny kształt nosa jest bardzo indywidualny i częściowo zależy od Twojego wieku, płci i pochodzenia etnicznego. Dla kobiet najlepiej będzie się sprawdzać rozmiar S lub M. W utrzymaniu się filtrów w nosie pomoże Ci umieszczona na przegrodzie nosowej rozciągliwa linka. Jeśli włożysz filtry głębiej, to będą stabilniej się trzymały.

Jaki filtr do nosa WoodyKnows® wybrać dla siebie?

filtry do nosa

Filtry nosowe różnią się przede wszystkim liczbą warstw filtrujących (skutecznością filtracji) i oddychalnością (oporem oddychania):

RODZAJGRUBOŚĆPRZEZNACZENIE
antyalergiczne filtry do nosa WoodyKnows® Ultra Breathablenajcieńszechronią przede wszystkim przed alergenami
antysmogowe filtry do nosa WoodyKnows® Super Defenseśredniechronią przed alergenami i smogiem
antybakteryjne filtry do nosa WoodyKnows® Gas and Pollutant Reducingnajgrubsze (z węglem aktywnym)chronią przed alergenami, smogiem i zarazkami

Konserwacja filtrów do nosa jest bardzo łatwa. Wymagają delikatnego oczyszczania miękkiej obramówki i zmieniania filtracyjnego wkładu, gdy ten ulegnie zużyciu. Według producenta częstość tego zabiegu wynosi około 3 dni, aczkolwiek w praktyce możesz użytkować filtry dopóty, dopóki zachowują czystość (oryginalny kolor), a opór oddychania pozostaje niski (porównywalny z początkowym).

Bezpłatne aplikacje mobilne dla alergików

Oprócz filtrów do nosa świetnym rozwiązaniem dla alergików są aplikacje mobilne, będące bazą wiedzy o aktualnym pyleniu. W aplikacji rejestrujesz się i wpisujesz swoje miejsce zamieszkania. Następnie sprawdzasz natężenie pyłków brzozy, buku, olchy, traw, grzybów i wielu innych alergenów w czasie rzeczywistym lub w perspektywie najbliższego tygodnia.

Znając natężenie pyłków w powietrzu, przygotujesz się na drogę do pracy, spacer lub wycieczkę. Zwrócisz uwagę, jakie wziąć ze sobą leki, a także dobierzesz odpowiedni filtr do nosa – cienki Ultra Breathable lub grubszy Super Defense. W aplikacjach możesz również prowadzić dziennik samopoczucia i oceniać je w skali od 0 do 10. Wśród najpopularniejszych aplikacji znajdują się Apsik!, Nie kichaj oraz Prognoza pyleń.

filtry do nosa aplikacje

Nowoczesne sposoby na katar sienny – podsumowanie

Celem mojego artykułu było przedstawienie Ci nowoczesnych możliwości na katar sienny, z których mogą korzystać alergicy bez recepty. Jestem pewna, że przed przeczytaniem tego artykułu wiele osób nie miało pojęcia o istnieniu filtrów do nosa i posiłkowało się jedynie farmakologią, z którą stykało się w aptece. Z doświadczenia wiem, że pogłębianie wiedzy i łączenie terapii niefarmakologicznych równolegle z aptecznym leczeniem, znacząco przewyższa skuteczność samych terapii lekami. Filtry do nosa i aplikacje mobilne są subtelnymi, podręcznymi pomocnikami, które niosą mnóstwo możliwości. Mam nadzieję, że zdecydujesz się je przetestować oraz podzielisz się ze mną opinią dotyczącą skuteczności i komfortu użytkowania. Czekam na Twój komentarz!

mgr farm. Agnieszka Raczkowska

 

 

 

 1. Małgorzata 20 maja 2019 o 11:52

  Z katarem walczę już wiele lat, do tego mam przewlekłe, alergiczne zapalenie zatok 🙁 Dziękuję za ten interesujący post

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 30 maja 2019 o 23:41

   Małgorzato, cieszę się, że mogłam pomóc!

   Odpowiedz
 2. Kamil 20 maja 2019 o 12:32

  Ciekawa sprawa. Pytanie czy działa również na roztocza? Tylko na to mam uczulenie, które jest dość uciążliwe.

  Odpowiedz
 3. Travel Bug 20 maja 2019 o 13:42

  Nigdy nie miałam żadnej alergii, a przynajmniej tak mi się wydawało. Jednak ostatnimi czasy zaraz po wyjściu na powietrze dosłownie cieknie mi z nosa. Zaczęłam interesować się tematem i okazało się, że alergia może pojawić się niespodziewanie w każdym wieku. Myślę, że teraz czekają mnie testy alergiczne, ale warto wypróbować taki filtr (do tej pory nie maiłam pojęcia o ich istnieniu.

  Odpowiedz
 4. Candy Pandas 21 maja 2019 o 10:26

  Dobrze, że jest już tyle sposobów aby ten katar nie utrudniał tak bardzo życia 🙂

  Odpowiedz
 5. Ania Biodrowicz 21 maja 2019 o 12:51

  Bardzo dobry artykuł , szczerze to pierwszy raz o filtrach do nosa właśnie dowiedziałam się od Pani.

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 30 maja 2019 o 23:48

   Aniu, zauważyłam, że filtry do nosa są mało popularne nawet wśród alergików – głównie dlatego, że są bombardowani reklamami leków, a nie sposobami niefarmakologicznymi. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi uda mi się to zmienić!

   Odpowiedz
 6. Justyna 8 czerwca 2019 o 18:54

  Czy kobiety w ciąży mogą to stosować?

  Odpowiedz
  • Agnieszka Raczkowska 10 czerwca 2019 o 07:32

   Jak najbardziej – wybierz filtry Ultra Breathable, bo najłatwiej w nich oddychać.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agnieszka Raczkowska
Witaj

Nazywam się Agnieszka Raczkowska i jestem magistrem farmacji. Chciałabym Ci pokazać, w jaki sposób świadomie wybierać preparaty w aptece, by unikać podstawowych błędów w leczeniu. Od dzisiaj z moją pomocą zadbasz o siebie i swoich najbliższych.

zBLOGowani.pl